BookmarksView е рeлативно нова алатка на одамна докажаното студио – NirSoft. Се работи за апликација која ви дозволува да добиете пристап и да управувате со сите ваши омилени страни до сите ваши прелистувачи, сè од едно место! BookmarksView целосно ги поддржува сите прелистувачи кои се засновани на Chromium и ќе дозволи екстракција на омилени страни […]

Прочитај повеќе

DownZemAll e корисен управител за преземање фајлови. Со алатката можете да селектирате, организирате и покренувате повеќе фајлови. Едноставно вметнете ја веб адресата на сајтот кој ги содржи линковите за преземање и изберете на која локација да се сочуваат фајловите. Управителот се чини особено корисен за веб страни на кои има многу работи за преземање. Од […]

Прочитај повеќе

Иако севкупното YouTube искуство знае да биде исклучително флуидно, знаете како викаат: од брзо има и побрзо. FasTube е екстензија за прелистувачот Chrome која значително го забрзува одбирањето видеа за стримување. Забрзувањето произлегува од фактот што со екстензијата не се постојано вчитува целата страна. Имено, секојпат кога ќе кликнете на некое видео, ќе можете истото […]

Прочитај повеќе

Dark mode, или темен режим се препорачува во доцните часови. Кога работите во слабо осветлени места или пак читате/ пишувате повеќе, Dark Mode би требало да ги заштити вашите очи и да овозможи по релаксирачко впивање на информациите. Многу популарни апликации веќе имаат Dark Mode, но веб сајтовите сѐ уште заостануваат. Night Eye е екстензија […]

Прочитај повеќе

На сите ни се има случено да се заборавиме во отварањето на нови табови додека пребаруваме нешто или едноставно работиме на повеќе веб локации. Во тие моменти, понекогаш нашиот компјутер знае малку да подзакочи, но дали е само тоа? Ретх Алаин од Wired тестираше што се случува со батеријата кога имаме отворено огромен број на […]

Прочитај повеќе

Google го реши проблемот на GNU/Linux корисниците кои се соочуваат со проблемите кои им ги приредуваат Microsoft Office документите. Отсега, Chrome корисниците ќе може да ги прегледуваат Word, Excel, PowerPoint и останатите документи директно преку својот прелистувач. Не се работи за прикачување на документите на Google Drive или нешто слично, туку додатокот што го имаат […]

Прочитај повеќе

Google ќе престане да користи WebKit како рендеринг енџин за својот прелистувач Chrome. Google вели дека иако WebKit e моќен енџин, сепак нивниот Chromium користи различен „мулти-платформска архитектура“ од другите прелистувачи, и затоа ја зголемува „комплексноста“ при иновација на Chrome. Како замена ќе користи свој енџин Blink со кој Google вели дека ќе успее да […]

Прочитај повеќе

Mozilla нема намера да го врати Firefox на уредите на Apple. Ова е одговорот на Mozilla предизвикан од непријателското однесување на Apple кон прелистувачите од „трети производители“, јавува Cnet. Уште поважно Mozilla ниту сега ниту во иднина нема да работи на прелистувач за iOS, се додека не се промени ставот на компанијата ок Купертино. Протекционизмот […]

Прочитај повеќе

Минатата недела од Microsoft го објавија својот прелистувач, Internet Explorer 10, за Windows 7 кој веќе се покажа како одлучен конкурент на својот претходник, Firefox и на Safari, но недоволно добар за да се спротистави на Chrome. Во својата анализа Cross Browser Handbook ги направи стандардните тестови на SunSpider, Octane и HTML5, кои всушност ги […]

Прочитај повеќе

Европската Комисија и официјално му испрати жалба на Microsoft. Жалбата се однесува на недостатокот на волја за гигантот да ги почитува одлуките на Европската комисија врзани со доминантноста која ја има Internet Explorer, пред останатите прелистувачи. Само минатиот месец Microsoft рече дека недостапноста на изборот за прелистувач се должи на „техничка грешка“. Поради таа грешка 28 […]

Прочитај повеќе

Мicrosoft го обвини Googlе дека искористи ранливост во Internet Explorer за да ги прелаже опциите за приватност на прелистувачот за да следи корисничка активност. Интересно, Microsoft немал идеја дека Google го прави тоа се до пред некој ден, кога Washington Post објави статија дека Google го манипулира Safari на Apple. Google одговори на тоа дека […]

Прочитај повеќе

Организацијата Mozilla, која стои зад неколку проекти меѓу кои како најпопуларен би се издвоил прелистувачот Firefox, е на чекор да го изгуби договорот со Google, од кој организацијата оствари околу 85% од своите приходи во 2009 и 2010, што значи околу 125 милиони долари годишно. Популарниот интернет прелистувач Mozilla Firefox оваа година се соочи со […]

Прочитај повеќе