Vivaldi е нов прелистувач чии крeатори сакаат да ги вратат карактеристиките на Opera 12. Прелистувачот е достапен за Linux, OS X и Windows, иако барем за сега е експериментален и во бета фаза. Станува збор за прелестувач направен од таканаречените „power users“ за „power users“, вели Ars Technica. Се чини дека целна група на креаторите […]

Прочитај повеќе

Новиот прелистувач за кој се повеќе се шпекулира дека ќе дојде со Windows 10 ќе биде целосно различен од тоа што сме навикнале од Internet Explorer. Со работно име Spartan, овој прелистувач ќе има и многу други функционалности кои не доаѓаат, ниту на останатите прелистувачи. Една од нив е можност да се селектира текст од […]

Прочитај повеќе

Firefox наскоро би можел да се најде и на iPhone и iPad, вели „Мора да бидеме таму каде што се корисниците“, твитот на Лукас Блак од Mozilla. Компанијата и официјално на својот блог ја потврди оваа вест, известувајќи дека започнуваат да експериментираат со Firefox за iOS. We need to be where our users are so […]

Прочитај повеќе

Полето за пребарување во Firefox наскоро ќе доживее редизајн, јави Mozilla на својот блог. Ова ќе им овозможи на корисниците веднаш да си изберат пребарувач кој ќе им го даде посаканиот резултат, пример ако сакаат да најдат сајт можат да пробаат Google, ако сакаат информација можат да пребараат на Wikipedia. Полето за пребарување доаѓа со […]

Прочитај повеќе

По 10 години Firefox ќе го промени Google како свој пребарувач, во замена за Yahoo. Сепак корисниците од Европа кои се навикнати на Google, нема да мора да го менуваат пребарувачот, бидејќи се чини дека Mozilla оваа промена ја направи единствено за Северна Америка, јави Marketingland. Промената е направена бидејќи во Mozilla проценија дека токму […]

Прочитај повеќе

Microsoft издаде тест верзија на Skype која ќе им овозможи на корисниците да разговараат директно од прелистувач. Skype for Web засега е во бета, но ќе им овозможи на корисниците разговор без притоа да треба да преземат било каков софтвер. „Со Skype for Web е побрзо и полесно од било кога да се поврзете со […]

Прочитај повеќе

Opera ќе биде изборот на Microsoft кога се во прашање телефоните со послаби перформанси. Прелистувачот ќе го замени Internet Explorer на Nokia Series 30+, Series 40 и Nokia Asha. Станува збор не само за телефони кои се со послаби перформанси, туку и за телефони кои не доаѓаат со Windows Phone оперативен систем. Дополнително ова можеби […]

Прочитај повеќе

Владата на САД во 2013 година го зголеми инвестирањето во анонимниот прелистувач Tor на 1,8 милиони долари. Инвестицијата доаѓа и покрај тоа што Националната агенција за безбедност (NSA) во овој период се обидува да го растури сервисот за анонимизација, јави Guardian. Средствата доаѓаат преку неколку непрофитни организации од кои најголеми инвеститори се Internews Network и […]

Прочитај повеќе

Windows корисниците на Google Chrome прелистувачот можеби го малтретираат својот лаптоп компјутер, така што значително го кратат траењето на батеријата, јави Forbes. Проблемот е поради „system clock tick rate“ кој на Windows е наместен на 15,625ms, а Chrome пак го мести ова време на 1ms. Ова значи дека во нормални услови процесорот „се буди“ и […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на Google Chrome доаѓа со вградена поддршка за „Ok Google“ што овозможува гласовно пребарување. Се разбира доколку ќе треба да овозможите на Google да има пристап до микрофонот доколку сакате да го користите гласовното пребарување. Ова значи дека корисниците повеќе нема да треба да користат екстензии за гласовно пребарување, туку само најновата верзија […]

Прочитај повеќе

И покрај незадоволството од корисниците, Mozilla продолжува да тестира начини како да вметне реклами во почетната празна страна на Firefox. Идејата е да се сугерира содржина на Mozilla и партнери, но и спонзорирани сајтови, без Firefox да „се претвори во хаос од логоата продадени на најголемите огласувачи“, вели потпретседателот на Firefox, Џонатан Најтингејл во блог […]

Прочитај повеќе

Mozilla ја објави финалната верзија на Firefox 29 кој е најавен како „Firefox со најголема персонализација до сега“. Покрај новиот елегантен дизајн со Australis интерфејс, со тенки табови за полесно прелистување, направен да го зголеми фокусот на содржината наместо да го одвлекува вниманието со табовите кои исчезнуваат во позадината; најголемата новина во Firefox 29 e […]

Прочитај повеќе