Помалку подзаборавениот прелистувач Opera отсега на своите корисници им овозможува пристап на интернет преку вграден VPN. За ова корисниците треба да ја преземат тест верзијата Opera developer прелистувачот, во која се тестираат следните надградби. Според соопштението на компанијата, не сите надградби кои се тестираат ќе бидат дел од финалната верзија. Сите кои сакаат да ја […]

Прочитај повеќе

Google започна со забрана за пристап до дел од сајтовите кои имаат лажни содржини. Станува збор за сајтови кои имаат лажни download копчиња, преку кои се инсталира непожелен софтвер на компјутерот, или пак се дизајнирани да украдат лични податоци на корисникот. Safe browsing на Google треба да ги заштити корисниците од вебсајтовите кои се копија […]

Прочитај повеќе

Нов прелистувач кој блокира реклами сака да им плаќа биткоини на корисниците кои го користат. Brave ќе ги замени рекламите на медиумите кои корисникот ги чита со сопствени реклами, а потоа ќе го исплаќа во биткоини за гледањето на реклами. Brave е прелистувач креиран од Брендан Ајх, ко-основач и поранешен директор на Mozilla. Планот е […]

Прочитај повеќе

Прелистувачот кој доаѓа со Windows 10, Microsoft Edge наскоро ќе биде достапен со екстензии. Поточно екстензиите се веќе достапни, но само за учесниците во Insider програмата. Наскоро би требало да бидат достапни за сите. Една од првите екстензии кои ќе бидат достапни ќе бидат AdBlock Plus, а креаторите на екстензијата веќе потврдија дека ќе биде […]

Прочитај повеќе

Opera е првиот десктоп прелистувач кој доаѓа со вградено блокирање на реклами. Прелистувачот се одлучи на ваков потег бидејќи бројот на корисници кои користат AdBlocker е навистина голем. Google Chrome, Firefox и останатите прелистувачи подолго време дозволуваат инсталација на екстензии за блокирање на реклами, но Opera прави драматичен потег со тоа што ја интегрира функционалноста […]

Прочитај повеќе

Oколу 340 милиони корисници користат застарена верзија на Internet Explorer, кој е прелистувач познат по своите безбедносни пропусти. Ова е всушнот 42,5 отсто од сите уреди кои го имаат прелистувачот, вели Computer World. Но, сега конечно Microsoft конечно ја прекина поддршката за постарите верзии на IЕ. Поддршката останува единствено за Internet Explorer 11 и Edge, […]

Прочитај повеќе

Мобилниот Firefox конечно им е достапен и на корисниците на iOS. Тест верзијата е достапна од септември, но веќе и официјално сите сопственици на iPhone, iPad или iPod Touch можат да ја преземат. Конкуренцијата на прелистувачи е голема и во App Store, иако во споредба со десктоп конкуренцијата е значително помала. Најголеми конкуренти на Firefox […]

Прочитај повеќе

Креаторот на популарната екстензија AdBlock со која се блокираат веб рекламите, креираше сопствен прелистувач за iOS. Прелистувачот во тест верзија неколку месеци е присутен на Google Play, но за првпат се појавува на AppStore. Покрај можноста за блокирањето на здодевните реклами, AdBlock Browser овозможува и заштита од злонамерен софтвер, и интересно е поштедлив за батеријата […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните игри на Blizzard, популарната стратегија Starcraft благодарение на напорите на еден од фановите на играта е достапна за играње преку прелистувач, благодарение на HTML5. Креаторот на играта, познат како Ryuta го сподели кодот за играта нa Github. За сега верзијата е далеку од завршена и често заглавува или се однесува чудно, најчесто […]

Прочитај повеќе

Mozilla најавува преработка на Firefox за да може да му конкурира на Chrome кој станува доминантен прелистувач. Во следните верзии на прелистувачот, Mozilla ќе се фокусира на функции по кои се препознатливи, а ќе бидат отстранети од Firefox, вели Ars Technica. Можеби најважната промена е дека прелистувачот ќе биде базиран на веб технологии наместо XUL […]

Прочитај повеќе

Great Suspender е екстензија за Google Chrome со која се надминува најголемиот проблем кој доаѓа со прелистувачот: „вечната глад“ за сите ресурси кои му се на располагање, најмногу меморијата. Екстензијата ги суспендира сите табови за кои не ви се потребни, но не сакате да ги затворите. Great Suspender доаѓа со можност за автоматско деактивирање на […]

Прочитај повеќе

Откако претстави кул кул новини на Build конференцијата, како можност за користење на Android и iOS апликации во Windows 10, покажа фантастично демо од HoloLens, Microsoft се реши и да го претстави наследникот на Internet Explorer. Името му е Edge, Microsoft Edge и е прелистувач кој ќе се појави во Windows 10. Иако Edge има […]

Прочитај повеќе