Магазинот Technology Review кој го издава MIT, неодамна сподели листа на 10 технологии кои ќе го освојат светот. Заедничко за сите технологии на листатa е предвидувањето дека своето пробивање ќе го започнат во 2017 година. Лек за парализа Напредокот и развојот на технологија за развој и вградување на мозочни импланти и минатата година беше забележителен. Дел […]

Прочитај повеќе

IBM секоја година има супер пракса да предвидува луда технологија која ќе биде реалност во следните пет години. Името на предвидувањата е исто од почетокот :„Five in Five“. Еве ги предвидувањата за 2022: Вештачката интелигенција ќе отвори нов прозорец за менталното здравје Вештачката интелигенција ќе ни помогне да дознаеме многу повеќе за нашето ментално здравје во […]

Прочитај повеќе

Анализа на споменувањто на апликацијата на друштвените мрежи може да предупреди дали апликацијата е во пад, па дури и дали апликацијата е на пат да исчезне, вели Buzzfeed. Тимот кој работеше на истражувањето го нарече „феноменот“ – Social Decay. Тимот на Buzzfeed анализираше неколку апликации, и нивното споменување на друштвените мрежи. Она што е сигурно […]

Прочитај повеќе

До 2045 година луѓето повеќе нема да бидат најразвиен вид на Земјата туку машините, предвидува авторот на The Artificial Intelligence Revolution, Луис Дел Монте во интервју за Business Insider. „Денес не постои законска обврска за тоа колку може да бидат паметни машините, колку интерконектирани можат да бидат. Доколку ова продолжи, погледајте го експоненцијалниот тренд. Ќе […]

Прочитај повеќе

Гласовниот асистент на Microsoft, Cortana, ги погоди сите победници на осминафиналните натпревари на Светското фудбалско првенство во Бризил, јави Verge. Cortana ги предвиде победите на Бразил, Колумбија, Франција, Германија, Холандија, Костарика, Аргентина и Белгија, па со нетрпение ќе ги очекуваме четвртфиналните натпревари, кои сепак се поголем предизвик. Предвидувањата се базираат на повеќе податоци, а се […]

Прочитај повеќе

Без сомневање човекот кој долго време беше икона на Apple, Стив Џобс е еден од најголемите визионери последниве триесетина години. Иако дел од Интернетот го смета за „разубавувач“ на веќе постоечките уреди, сепак можноста да согледа што сакаат корисниците и што ќе биде актуелно за 10-20 години го направи Apple еден од технолошките гиганти. Ова […]

Прочитај повеќе

Доаѓа време кога полицијата ќе почне да дејствува проактивно спречувајќи го криминалот пред истиот да се случи. Ова може да биде забрзано од софтверот на стартапот PredPol кој анализира податоци од неколку години и статистички ја покажува локацијата за најголема веројатност на криминал. Картата на реонот е поделена на квадрати 150х150 метри и ова озвозможува да се […]

Прочитај повеќе

Во насока на новогодишната атмосфера и плановите за наредна година сметавме дека е добро да ги споделиме нашите превидувања во полето на информациската безбедност за наредната 2012 година. Од искуството од сите претходни години јасно е дека и понатаму компјутерската и информациската безбедност ќе продолжат да се дел и решението на најголемите проблеми во ИТ […]

Прочитај повеќе

Сите оние кои планираат да купат нов паметен телефон, лаптоп, телевизор или пак фотоапарат, но не се сигурни дали е вистинскиот момент за тоа, треба да го посетат новиот веб сајт едноставно наречен Decide. Станува збор за веб сајт кој зема в предвид неколку фактори и ви предлага дали сега е вистинскиот момент да купите […]

Прочитај повеќе

Суперкомпјутерот Nautilus на Компјутерскиот институт при Универзитетот во Илионис може да предвиди револуции според фактите и информациите кои се презентирани во вести од разни извори. Истражувачот Калев Летару, кој го води проектот, презентиран во First Monday, вели дека собрал 100 милиони текстови кои биле прегледувани според расположение, односно дали текстовите се за добри или лоши […]

Прочитај повеќе

Според аналитичар во компанијата за истражување Forrester Research, Amazon во четвртиот квартал би можел да продаде повеќе од пет милиони таблет компјутери и да стане најголемиот конкурент на Apple и на нивниот iPad. Оваа бројка е навистина импресивна со оглед на фактот дека Apple во првите три месеци од лансирањето на iPad-от успеа да продаде […]

Прочитај повеќе

Престижните филмски награди ќе се одржат на 27 февруари и ќе биде интересно да се види кој ќе е го земе Оскарот за најдобар филм. Навивам за The King’s Speech, но и Black Swan и филмот за Facebook, Social Network се одлични филмови. Кој е вашиот фаворит?

Прочитај повеќе