За да го искористи моментот со смртта на 27-годишната Ејми Вајнхаус, Microsoft преку својот @tweetbox360 Twitter профил објави статус каде им предложи на корисниците да го симнат нејзиниот хит Back to Black од музичката продавница Zune. На ова многу твитерџии реагираа бурно критикувајќи го Microsoft поради обидот да профитира од смртта на пејачката. Microsoft се […]

Прочитај повеќе

Facebook тајно најмил ПР агенција да шири лаги за Google, пишува Daily Beast. Поранешен новинар на CNBC, Џим Голдман, кој сега работи како ПР претсавник во Burson Marsteller се обидувал да продаде приказна на блогери и новинари за Gmail Social Circle кој наводно ќе ја наруши приватноста на милиони корисници, ветувајќи им на блогерите дека ако ја истражат приказната ќе бидат објавени во влијателни медиуми.

Прочитај повеќе

Најдобриот фудбалски играч во светот стартуваше своја Facebook фан страна, приклучувајќи се на многуте други фудбалери и професионални спортисти кои имаат своја официјална фан страна или имаат профил на друга друштвена мрежа, посебно на Twitter.

Прочитај повеќе

<Надополнето 28.10.10:> На YouTube се појави уште едно видео поврзано со аферата „Надеж“, односно видео за документите во кои се разговара за ПР стратегијата. И овојпат видеото е закачено од анонимен корисник кој се регистрирал на YouTube истиот ден, 27.10, кога е закачено видеото. </надополнување>

Прочитај повеќе

Јорданската кралица Раниа е дефинитивно личност од која и политичарите и ПР луѓето, невладините и хуманитарни организации можат да научат како да го користат интернетот за да пренесат порака. Кралицата Раниа е позната по својот YouTube канал на кој таа постираше видеа со цел да ги сруши стереотипите за муслиманите и арапите. Таа преку видео каналот бараше од корисниците да и праќаат прашања со цел да може да ги одговори и да ги објасни различните култури, религии и начин на живот.

Прочитај повеќе