Минатата година Facebook го претстави Portal, дисплеј налик на Alexa, прв хардвер кој е креиран во Facebook. Сега компанијата претставува надградби на уредите, иако станува збор и за проширување на „семејството“. Две надградби а Portal и еден сосем нов уред беа претставени оваа недела. Portal и Portal Mini се директна надградба на претходниот уред, а […]

Прочитај повеќе

Минатата недела Facebook го претстави своето прво парче хардвер, Portal – дисплеј за видео разговори. Друштвената мрежа тогаш им ја гарантираше приватноста и безбедноста на корисниците, но и вети дека податоците од Portal нема да се користат за прибирање податоци. Без поминати 10 дена оттогаш, и со уште свежи вести за пробивањето на безбедноста на […]

Прочитај повеќе

Се чини дека сите компании кои работат со софтвер порано или подоцна мора да претстават хардвер. Тоа е случај со Amazon, Microsoft, Google и куп друго компании, а сега на оваа листа се приклучува и Facebook. Facebook Portal и Portal Plus се два дисплеи наменети за видео разговори. Уредите не можат да прават многу. Освен […]

Прочитај повеќе

За 3.000 долари, HoloLens од Microsoft е најскапиот уред за проширена реалност кој е достапен на пазарот. Компанијата најави дека HoloLens не е за гејминг, туку е наменет за професионална употреба. Ова не го обесхраби Кени Ванг, девелопер од Торонто. Тој креираше верзија за популарната видеоигра Portal во која играчите можат да поставуваат портали во […]

Прочитај повеќе

Играњето Portal 2 е подобар налин да си ги подобрите когнитивните вештини, отколку тестовите и вежбите со апликации како Lumosity, вели истражувачката Вал Шут за Popular Science. Тестовите се направени на Florida State University, а тестирано е влијаниетo на Portal 2 и Lumosity на когнитивните вештини. Резултатите од тестот на г-ѓа Шут покажеле дека е […]

Прочитај повеќе

Две култни игри на Valve сега се достапни на Android, но се достапни само на Nvidia Shield конзолата. Half-life 2 и Portal се портирани од Nvidia како дел од промоцијата на можностите на Shield, и чинат околу 10 долари; конзолата чини околу 200 долари. Според тоа што може да се види од видеото, двете игри […]

Прочитај повеќе

Додека до пред неколку месеци GNU/Linux корисниците беа изоставени од игрите, барем од тие големите наслови и игри со добра графика, денес тие може да се порадуваат на уште два наслови кои доаѓаат на Steam. Имено, Valve веќе ја објави Portal за овој оперативен систем, како и Left 4 Dead 2. Официјално соопштение дека Left […]

Прочитај повеќе

Телеграф МКД ќе биде портал составен од независна редакција од 50 новинари која ќе биде активна 24 часа секој ден во неделата, најави Дневник. Овој македонски дневен весник е во сопственост на Медиа Принт Македонија која станува стратешки партнер со Internet Group од Србија. Internet Group е компанија која се занимава со интернет трговија, развој […]

Прочитај повеќе

Portal 2, eдна од најдобрите игри која излезе за PC минатата година, а сигурно и една од подобрите игри кои излегле за PC откако пазарот на видео игри го заземаа конзолите, е на распродажба до 10 мај. Цената на играта е намалена за 66 проценти и во следните неколку денови ќе чини 5,09 евра или […]

Прочитај повеќе

Стартуваше како форум за студенти, па потоа се реконструираше во портал со информации за факултетите, и за само една година Факултети.мк успеа да стане еден од најпопуларните дестинации за студентите со околу 30.000 дневни посети, и околу 62.000 Facebook фанови. Марјан Алексовски, дел од тимот зад Факултети.мк, вели дека на почеток си поставиле поскромни оптимистички […]

Прочитај повеќе

Од On.net.mk сега се префрламе на Off.net.mk. Сашо Мацановски, за повеќето познат како Трендо, го стартуваше својот нов портал кој е всушност продолжување на неговата поранешна работа, но во ново руво. Трендо го напушти уредничкото место на On.net.mk во јануари, по 12 години водење на порталот. Тој во своето „А сад адио“ писмо не наведе […]

Прочитај повеќе

Веќе добро ни се познати графичките способности на Unity енџинот на мобилните уреди преку игри како Shadow Gun на Mad Finger или Bladeslinger, но сега можете да ја играте Portal, каде и да сте, затоа што еден неофицијален тим ја имаат портирано целата Portal игра преку Unity. Иако сè уште постојат багови и не е […]

Прочитај повеќе