Најверојатно би требало да си го проверите моралниот компас ако Pornhub одбива да ја објави содржината која ја креирате. Токму ова се случува со креаторите на лажните порно видеа кои не се добредојдени на сервисот. Компанијата ги извести Motherboard дека нема да ги објавува овие видеа. Причината е едноставна, видеата се направени без согласност на […]

Прочитај повеќе

Се чини дека во последно време заработка има во сè. Лажни вести, а по нив и лажни порно филмови може да им донесат убава заработка на креаторите. Откако најпрво на Reddit deepfakes се појавија куп монтирани видеа со јавни личности и актерки, следеше уште попроблематична содржина. Лажните видеа ги креира вештачка интелигенција. За нивно креирање […]

Прочитај повеќе

Десетици лажни порно клопови се појавија на Reddit. Ова вообичаено и не некоја вест, но овој пат за видеата е искористен алгоритам и вештачка интелигенција. Deepfakes досега објави видеа од повеќе познати холивудски ѕвезди и пејачки. Првите лажни видеа се далеку од идеални, но без сомневање нема да остане на ова. За креирање на видеата, […]

Прочитај повеќе

Интернет корисниците од Британија наскоро ќе мора да поминат низ многу поригорозна контрола за да пристапат до порнографска содржина.  Од април следната година, сајтовите ќе мора да обезбедат мерки кои ќе осигураат дека корисникот има 18 години, јавува BBC. Мерката не е за да им се отежни пристапот на возрасните, туку за да се направи […]

Прочитај повеќе

Познат пропуст им овозможува на пиратите да хостираат порнографија на YouTube. Серверите на YouTube се злоупотребуваат со хостирање на приватни видеа кои понатаму се поставуваат на сајтови. Пиратите ги закачуваат овие видеа на YouTube, но ги означуваат како приватни. На платформата овие видеа не можат да бидат пронајдени, бидејќи не се јавуваат при пребарување со […]

Прочитај повеќе

Порно или видеоигри, која од двете индустрии ќе допринесе повеќе за популаризација на виртуелната реалност? Во моментов предност има популарниот порно сајт Pornhub, кој заедно со BaDoink VR, стартува нова категорија „порно за виртуелна реалност“. „Во Pornhub е наша должност да им обезбедиме на корисниците од целиот свет најсовремена технологија. Виртуелната реалност е следната фаза […]

Прочитај повеќе

Краторите на Popcorn Time направија и своевидна модификација на апликацијата, и од сервис за стримање пиратски филмови, направијс сервис за порно филмови – Porn Time. Слично како и оригиналната апликација и оваа овозможува директно следење на содржина, преку стрим од торенти, само што овој пат станува збор за сексуално-експлицитна содржина, како што кажува и името. […]

Прочитај повеќе

Основачот на Oculus Rift, Палмер Лаки, нема никаков проблем со поврзувањето на нивниот уред со 3Д порнографија. „Oculus Rift е отворена платформа. Немаме контрола над софтверот кој може да се користи на него, а тоа е важно“, вели г. Лаки за Variety. Oculus нема самиот да пласира содржини за возрасни, со оглед на тоа дека […]

Прочитај повеќе

Беше само прашање на време кога дигиталната валута биткоини ќе го пронајдат патот до порнографијата. Porn.com забележа пораст во бројот на посетители кои плаќаат со биткоини од, сега, 25 отсто, вели Reddit. Со слични податоци излезе и маркетинг директорот на страната во интервју за Guardian. Дејви Кеј од Sagan, компанија зад Porn.com, вели дека во […]

Прочитај повеќе

Сите порно сајтови по зададено ќе бидат блокирани од британските интернет провајдери за да се заштитат децата од лошото „корозивно“ влијание. Доколку некој сака пристап до порнографски сајтови, ќе треба да си нарача од провајдерите. Ова на кратко е агресивниот план на британскиот премиер Дејвид Камерон за борба против насилната и детска порнографија. Daily Mail […]

Прочитај повеќе

„Не кради“ е еден од божјите заповеди до кој би требало да се придржува секој христијанин, нели? Ова правило посебно треба да важи во Ватикан, но, според истражувањето на TorrentFreak и ScanEye, пиратеријата е доста популарна кај свештениците. Со оглед на тоа дека е мала држава (Ватикан има околу 800 жители) и нема некоја голема […]

Прочитај повеќе

Апликацијата за споделување видеа на Twitter за iOS Vine само неколку дена откако беше стартувана наиде на проблеми со експлицитни содржини, но и со голем број на лажни профили.  Отстранувањето на експлицитни содржини барем засега се прави од блокирање на неприкладни хаш-тагови, односно наместо отстранување на содржината, пребарувањето на #porn, #boobs или #sex сега не […]

Прочитај повеќе