Пиратеријата и понатаму цвета, особено во филмската индустрија. Секојдневно се преземаат и прегледуваат бројни филмски остварувања, а минатата недела предност се даде на следниве хитови. 10. Pokemon Detective Pikachu IMDb оценка: 6.8 – Филм во кој се чини дека првенствено би уживале фановите кои се интимно запознаени со Pokémon универзумот. Сите останати би можеле пријатно […]

Прочитај повеќе

За само четири години, Google Chrome не само што го надмина Firefox, на кој сите гледаа како на негов главен конкурент, туку успеа и да го надмине Internet Explorer и да стане најпопуларниот прелистувач во светот. Неодамна се откри дека Chrome стана најпопуларен но само за еден ден. Сега, ако ги погледнете податоците на StatCounter […]

Прочитај повеќе

Знаeјќи ја популарноста со која се здоби Pinterest во последниве неколку месеци, дури и претседателот на САД Обама отвори свој профил, можеби е и малку очекувано што оваа две години млада друштвена мрежа се искачи да биде трета најкористена друштвена мрежа веднаш зад Facebook и Twitter. Иако овој раст на Pinterest најмногу се забележува во […]

Прочитај повеќе

Српскиот маркетинг блог Buzzilla.rs објави листа со најпопуларните Google+ корисници од екс-ју регионот. Buzzilla.rs има напревено свој API за да га листа корисниците, официјалниот API од Google сè уште не е објавен. Моменталнот прв на листата е музичкиот продуцент Урош Умек со убедливи 3.128 следбеници на Google+, додека зад него е SEO аналитичарот Иван Димитријевиќ […]

Прочитај повеќе

Од објавувањето на доверливите документи, контроверзниот сајт Wikileaks стана доста споменувана тема на Twitter, но ознаките со која се бележат пораките за #wikileaks или #cablegate никогаш не се појавиja во листата на трендови што привлече критики дека Twitter го цензурира промовирањето на темата, исто како што други сервиси престанаа да го опслужуваат Wikileaks.

Прочитај повеќе

Поп пејачката стана рекорден на YouTube, нејзините видеа се вкупно прегледани над 1 милијарда пати, вели компанијата за интернет истражувања, Famecount.

Прочитај повеќе

Знаејќи ја популарноста на мрежата, оваа достигнување беше само прашање на време, нели?

Прочитај повеќе

Тоа што ме испровоцира да го напишам овој текст е Facebook групата „***ФејсбукОТ***почна да станува досаден(озбилно)“. Како дојде до ова најуспешната социјална мрежа да стане досадна?! Па нели беше најинтересна работа, дури и кога некој ќе праша некого за излагање, не вeлиш дојди на MSN (Windows Live Messenger), туку ајде на Facebook ќе се договориме.

Прочитај повеќе

Според „State of the Internet" извештајот на Mozilla, нивниот Firefox сега држи 30 отсто од пазарот на интернет прелистувачи односно над 350 милиони корисници го користат Firefox. Oва е сериознo искачување на Firefox на пазарот на прелистувачи, бидејќи долго време стоеше на 25% далеку оставајќи ги зад себе Chrome, Safari, Opera, но и далеку зад Internet Explorer кој е доминантен на пазарот.

Прочитај повеќе

Десетици милиони луѓе дојдоа на Google Buzz, генерирајќи 9 милиони постови и коментари. Плус скоро има 200 поста по минута од мобилните телефони, вели Google во блог пост во кој реагира на критиките за сервисот кој беше објавен само пред 3 дена.

Прочитај повеќе