На новогодишната прослава на Times Square во Њујорк луѓето ги чуваше полициски дрон. Летало опремено со камера беше поддршка за 7 000 полицајци, камери, кучиња и 200 возила за блокада. Полицијата ги презема овие мерки рутински, иако немаше најава за опасност од напад, пренесе BBC. Со дронот управуваше полицаец кој благодарение на моќната камера можеше […]

Прочитај повеќе

Полицијата во Лондон започнува да тестира технологија за препознавање на ликови. Полицијата во Лондон ги покани граѓаните да учествуваат во тестовите кои се одржуваат во близина на Soho, Piccadilly Circus и Leicester Square. Тестовите ќе траат 2 дена, а започнаа на почеток на неделата. Интересно е што лондонската полиција е сосем транспарентна за овие тестови. Униформирани […]

Прочитај повеќе

За поголема безбедност на патиштата во Косово, полицијата започна да патролира со дронови. Дроновите патролираат на патиштата кои се понепристапни, а овозможуваат и надзор на поголеми делови од патот. Дронот лета пред полициската контрола и освен што го пренесува сигналот снима и видео од настаните на патот. Кога полицијата ќе забележи дека некој возач прави […]

Прочитај повеќе

Секако технологијата ќе помогне на куп професии за поефикасна работа. Можеби затоа и не е изненадување што дроновите значително им ја олеснуваат работата на полицајците. Она што е изненадување е дека беше доволен еден дрон за криминалот во Енсенада да се намали за 10%. Промената доаѓа со 30% пад во провалувањето во станови, вели Digital […]

Прочитај повеќе

Препознавањето на ликови е една од технологиите за чија злоупотреба во последно време се зборува многу. Можноста за следење на сите граѓани без налог секако е застрашувачка. Дел од организациите за заштита на приватноста со право предупредуваат на можни злоупотреби. Ако мислите дека ова е некоја далечна иднина, размислете повторно. Неодамна благодарение токму на оваа […]

Прочитај повеќе

Холандската полиција за 26 мај закажа настан во кој заедно со граѓаните ќе се обидат да ги фатат „злосторниците“. Настанот ќе се одржи во Амстердам, и ќе биде отворен за сите кои се заинтересирани. Станува збор за игра или натпревар во која граѓаните ќе треба да го пронајдат „злосторникот“ и да го пријават. За највнимателните […]

Прочитај повеќе

Кинеската полиција успеа да препознае бегалец помеѓу 60 000 посетители на концертот на кинеската поп ѕвезда, Џеки Чеунг. Сепак, полицијата имала огромна помош од вештачката интелигенција која го препозна 31 годишниот престапник. Во неговото пронаоѓање беше искористена технологија за препознавање на ликови. Технологијата успешно го препозна 31 годишниот г.Ао, иако се наоѓал на 100 километри […]

Прочитај повеќе

Минатата недела полицијата во Канзас пукаше и го уби 28 годишниот Ендрју Финч кој беше невооружен. Причината за ова е лажна дојава (swatting), по што полицијата не можела точно да ја процени опасноста. Осомничен за лажната пријава е Тајлер Раж Барис, познат како „SWAuTistic“. Ова не е негова прва лажна дојава, а веќе и е […]

Прочитај повеќе

Популарната продавница за наркотици Hansa, лоцирана на скриениот интернет (Dark Web), од 20 јуни е под контрола на холандската полиција. Станува збор за координирана полициска акција во која учествуваа повеќе држави и агенции. Во организираната акција учествуваа: Федералното истражно биро и Агенцијата за сузбивање на наркотици, од САД, Холандската полиција и Еуропол. Во акцијата се затворени AlphaBay и […]

Прочитај повеќе

Првиот робот полицаец денес веќе патролира по улиците на Дубаи. Зборува шест јазици, а може и да се ракува или да отпоздравува. Say cheese! Check out the amazing Robocop over at the @DubaiPoliceHQ stand! #GISEC2017 pic.twitter.com/5exGfSkHC4 — GISEC (@GISECDUBAI) May 21, 2017 Роботот доаѓа со тркалца, може да поздравува, да се поклони, да зборува на […]

Прочитај повеќе

Се чини дека можностите на паметните брави нема да им го олеснат животот на крадците на возила. Неодамна полицијата од Сиетл, САД го заклучи крадецот на BMW во возилото додека истиот мирно спиел во него. Најпрво BMW го пронајде возилото и ја испрати неговата локација до полицијата. Потоа како во сцена од комедија полицијата дошла […]

Прочитај повеќе

Апликацијата на хрватската полиција, Policija – Sigurnost i povjerenje, е преземена 54.875 пати и преку неа досега се пријавени 20.867 казнени дела и прекршоци, јави Netokracija. Ова може да биде добра идеја и за македонското МВР кое преку апликации може да побара помош од граѓаните. Но, до сега имаше неколку вакви обиди со краудсорсинг апликации […]

Прочитај повеќе