Една од првите игри кои покажаа колку забавна може да биде проширената реалност не запира. Pokémon Go во октомври заработи 73 милиони долари, што е раст од 67 отсто во однос на минатата година. Креаторот на играта Niantic постојано додава нови покемони и организира настани за фаќање и борба со ретки покемони, па  можеби успехот […]

Прочитај повеќе

Ninatic Games, компанијата зад првата ултра-популарна игра со проширена реалност Pokemon Go, носи значителен напредок на проширената реалност. Компанијата преку стартапот Matrix Mill, кој веќе е дел од Niantic успева да се справи со два проблеми, од кој едниот е предизвикан од перспективата. Имено работите кои се подалеку се помали, работите кои се поблиску се […]

Прочитај повеќе

Niantic Labs, компанијaта која ги сруши сите рекорди со претходната игра Pokemon Go, повторно ќе ве освои со носталгија. Овој пат проширената реалност доаѓа во Хогвoртс, а играчите ќе бидат во улога на волшебници. „Со „Harry Potter: Wizards Unite“ играчите кои сонуваа да бидат волшебници конечно ќе имаат можност да го искусат светот на Џ.К. Ролинг. […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, седмо издание. Дали знаевте дека Eve Online се спрема да биде бесплатна за играње на 15 ноември? Но, зошто да чекате до тогаш, ние сме спремни веднаш да наградиме еден читател со едно месечна претплата на играта! За […]

Прочитај повеќе

На 18-ти септември, со почеток од 18.30 часот на плоштад Македонија во Скопје, Македонски Телеком ги повикува сите Pokemon ловци и тренери да си ги одмерат силите. Мислиш дека си добар Покемон ловец? Освоj го покемон Gym-от и освој смартфон! Знаеш да фрлаш покеболс? Покажи колку си прецизен и добиј подарок! Постои Покемон кој не го […]

Прочитај повеќе

Во Русија покемоните ве фаќаат вас! Русинот Руслан Соколовски, би можел да ги помине следните пет години во затвор. Причината за ова се снимките кои може да се користат како доказ дека ловел покемони во Црквата на Сите Светци во Екатеринбург. Г. Соколовски мислел дека ловот на покемони во црква не е забрането. „Како може да е навредливо […]

Прочитај повеќе

Парламентарните избори во Хрватска ја мотивираа хрватската телевизија N1, да издаде сопствена Android видеоигра. Играчите на PolitikoN1 GO наместо покемони, треба да ги соберат сите хрватски политичари. „Мотивирани од еуфоријата за лов на покемони, сфативме дека истата идеја можа да се искористи и за забава на локално ниво, но и за едукација за изборите, заради ова во […]

Прочитај повеќе

Минатата недела креаторите на најпопуларната видеоигра за телефони, Pokemon Go објавија дека за еден месец играта заработи 200 милиони долари. Сепак креаторите на играта Niantic Games, не се нови и до неодамна беа дел од Google, а TechCrunch, нè потсети на патот на основачот на Niantic, од Meridian 59 до Pokemon GO. Koj e Џон Хенки? Директор […]

Прочитај повеќе

Лудилото кое го зафати светот предизвикано од носталгија и проширена реалност, Pokemon Go за само еден месец, на Ninantic им донесе 200 милиони долари. Видеоигрите за паметни телефони и рачни конзоли „тежат“ 36,9 милијарди долари. Pokemon Go е една од најпопуларните апликации за телефони, а само во јули играта заработуваше над 10 милиони секој ден. Претходните […]

Прочитај повеќе

Куп играчи кои не сакаа да чекаат и да се замараат со потрагата на покемони, најчесто од богатите држави од Блискиот Исток, сега можат да купат PokemonGo профили за илјадници долари oд Ebay. Лудилото Pokemon Go се претвори во фантастичен бизнис, каде најбрзите и највештите можат да продатат профил на eBay за неколку илјадници долари, […]

Прочитај повеќе

Дојдете и фатете го реткиот покемон Чаризад! Ова е пораката која полицијата од Манчестер им ја испрати на повеќе од 500 прекршители кои сѐ уште успеваат да ја избегнат правдата. Но, иако полицијата се обидува шеговито да ги намами криминалците, засега не успеаја да фатат ниту еден. Иако на крај привлекоа над 13.000 симпатии од […]

Прочитај повеќе

Еден #TBT на доста актуелна тема, но со локален спин. :) Повеќе: Pokemon Go го привлече интересот на McDonald’s и други брендови Мора да ги фатите сите! Pokemon повторно го полуде светот

Прочитај повеќе