PS4 е одлична конзола и доколку сеуште се мислите дали да си се почестите со една во 2020 година, прочитајте што ние мислиме за таа тема. Доколку пак, одамна сте фан на чедото на Sony, ова се пет игри кои, моментно, не чинат ни долар. Defunct – управувајте со робот во постапокалиптична верзија на планетата […]

Прочитај повеќе

PlayStation Network и Battle.net повторно се цел на DDoS напади. Хакерите Lizard Squad ја преземаа одговорноста за нападите кој се случуваат на само еден ден пред најавеното одржување на PSN. Групата, која е истражувана и од американското Федерално истражно биро (FBI) се сомничи и за лажна дојава за бомба за авионот на претседателот на Sony […]

Прочитај повеќе

Последна недела е од 2011-та година и време за осврт на настаните во гејминг светот кои се повеќе збир од безбедносни пропусти, расправи и погрешни видувања за начинот на како се менува традиционалниот гејминг, одошто претставување на нови модерни игри. Но, имаше игри, и тоа одлични! Бевме дарежливи, па прогласивме неколку игри за игри на […]

Прочитај повеќе

По се изгледа на корисниците на PlayStation мрежата 2011 година нема да им остане во добро сеќавање. Само што проблемите со Lulzsec и останатите  безбедносни проблеми кои ги имаа се подзаборавија, корисниците на PSN повторно се потсетија на немилите настани. Според известувањето кое го  објави нивниот безбедносен експерт мрежата е повторно цел на напад. Натрапниците […]

Прочитај повеќе

<Надополнето:> Sony за многу брзо време го среди пропустот што се случуваше при промена на лозинките, каде кракерите ги користеа претходно украдените имјелови и датуми на раѓање да ги украдат и новите лозинка. Сајтот сега е вратен онлајн.

Прочитај повеќе

Со видео обраќање, претседателот на Sony Computers, Казу Хираи го најави ре-стартување на гејмерската онлајн платформа PlayStation Network која беше изгасена веќе 3 недели поради хакнати профили и укредени лични податоци заедно со телефоски броеви и кредитни картички на 77 милиони корисници.

Прочитај повеќе

Контроверзната хакерска група Аnonymous во соопштението го отфрли обвинувањето од страна на Sony дека членови на Anonymous се вмешани во пробивањето на Playstation Network од каде се украде огромно количество лични информации за 77 милиони гејмери заедно со нивните кредитни картички.

Прочитај повеќе