Кога во едно општество етичките и моралните граници и општо прифатливи бизнис пракси ќе бидат засенети од желбата за профитерство,  скоро секогаш гиковите пронаоѓаат начин да понудат нешто поинакво и да направат реален обид за обелување на образот на општеството. Така беше и со #поплава, така е и сега со срамот кој хотелиерите го нанесоа во пресрет на претстојниот […]

Прочитај повеќе

Во случај да сте поклоник на инди-игрите тогаш шансите се големи дека сте слушнале за продавницата Itch.io – скромен фронт со флексибилни можности за продажба на дигитални игри. Продавницата не е ни приближно блиску до гигантите како Steam или GOG, но е особено ценета и од гејмерите и од девелоперите. Од една страна, гејмерите добиваат […]

Прочитај повеќе

Првиот проект на српскиот дизајнерски стартап Нова Искра успешно ја заврши својата KickStarter-кампања. Идејата ја поддржаа 177 корисници кои инвестираа вкупна сума од 20.983 долари. Идејата зад Flokk е да биде своевиден регионален Etsy. Стартапот има неколку занаетчии со кои соработува, но се надеваат дека во иднина ќе продолжат да го шират овој тим. Дизајнерите […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на тимот на Letz, првиот македонски стартап кој доби 100.000 евра инвестиција од SC Ventures) Product Hunt е платформа која за прв пат беше пласирана и претставена на целиот свет во ноември, 2013 година. Оттогаш, па сѐ до денес, лансирањето на Product Hunt претставува сериозен и неизбежен чекор. Се запрашувате зошто? Платформата Product […]

Прочитај повеќе

Најновото надополнување за клиентот Steam беше пропратено и со содржински промени во начинот на кој се сервираат податоците за игрите.  Новите алатки и опции допринесуваат до прилагодлива продавница која е уникатна за секој корисник и дава поголема слобода при прелистување, откривање и купување на игрите. Quick Access е област каде имате директни линкови до најчесто користени […]

Прочитај повеќе

Twitter најави дека става крај на сервисот за споделување на видео Vine. Компанијaта најави крај за платформата за споделување и снимање на шест секундни видеа, само четири години по нејзиното лансирање. Платформата е креирана во јуни 2012, а само по некoлку месеци стана дел од Twitter. На креаторот на Vine, Рус Јусупов воопшто не му […]

Прочитај повеќе

Со креирањето на Alphabet, Nest Labs стана посебна компанија, но сега ова ќе се промени и Nest Labs се враќа во Google. Причина за враќањето е крирањето на единствена платформа за Интернет на нештата, велат извори за Fortune. Во новата група влегува и тимот кој работи на Google Home. Лидер на тимот е Хироши Локхајмер. […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа Facebook и креаторот на  бесплатниот систем за развој на видеоигри Unity, најавија партнерство. Компаниите, најавуваат заедничка платформа за PC гејминг. „Најголемата платформа за развој на 2Д, 3Д, VR и AR видеоигри, Unity, и Facebook започнаа соработка која ќе го зголеми бројот на Facebook-алатки за развој, и услуги кои на развивачите во Unity ќе им […]

Прочитај повеќе

Google и Twitter заеднички ќе се обидат да им помогнат на издавачите нивните содржини да стигнат до што е можно поголем број на читатели. Најавената платформа на корисниците ќе им ги презентира сите податоци на нивните паметните телефони. Идејата зад платформата е да биде своевиден конкурент или алтернатива, на сличните сервиси кои доаѓаат како: Instant […]

Прочитај повеќе

Европските компании се организираат за да го закопаат Google во граѓански парници. Станува збор за компании кои би го тужеле Google за нарушување на законот за конкуренција. Меѓународната адвокатска канцеларија Hausfeld и Avisa ја направи онлајн платформата која на сите ќе им овозможи полесно да го тужат Google и да побараат финансиска репарација. Платформата доаѓа […]

Прочитај повеќе

VoIP сервисот Skype престави продавница за апликации од други програмери кои се изградени врз нивното API. Продавницата ќе има бесплатни и платени апликации во неколку категории, од бизнис до поставување повици, кои работат на Windows и Mac. Моментално по стартувањето има 23 апликации. Тоа што е интересно е што тие апликации не се симнуваат преку […]

Прочитај повеќе

Пред некој ден објавивме текст, совет за како да го додадете вашиот Facebook ѕид во Google+ стримот. Се работеше за додаток за Firefox и Chrome кој се инсталира лесно и функционира добро, може да се следат линковите постирани на Facebook преку Google+, можеше да се постираат статуси… звучи корисно нели за луѓе кои сакаат да […]

Прочитај повеќе