Еден универзитет од Алабама им дозволи на студентите да бидат идентификувани и да плаќаат за најразлични добра со нивниот Apple часовник. Универзитетот не е единствениот орган кој е задоволен од ваквата изведба. Па така, и претставник од Apple побрза да даде изјава и да објасни дека сè што студентот треба да направи е да го […]

Прочитај повеќе

Комерцијална банка и Master Card претставија решение за плаќање преку телефон. KomPay е апликација која овозможува бесконтактно плаќање. Практично со апликацијата телефонот ќе може да ја замени картичкта, па корисникот нема да мора ја носи физичката картичка. Корисниците на ПОС терминалите ќе може да платат преку телефонот. Засега апликацијата е достапна на корисниците на Android […]

Прочитај повеќе

Facebook воведе нова функционалност на Messenger и наскоро корисниците ќе можат едноставно да им испратат пари на Facebook пријателите преку порака. Функцијата најпрво ќе биде достапна во САД, а најголемата предност и е што е едноставна за користење, но и бесплатна. По имплементирањато на функцијата корисниците ќе забелешат ново копче „$“ на екранот за испраќање […]

Прочитај повеќе

Expedia, eдна од најголемите светски онлајн трговски агенции, ќе прифаќа плаќање преку биткоини. Но, засега со дигиталната валута ќе може да се букираат само хотели, и тестирањето со кое ќе се види дали се исплати вакото плаќање ќе се прави само со американската верзија на сајтот. И други туристички агенции го прифатија алтернативното плаќање, како […]

Прочитај повеќе

Двојно повеќе луѓе се подготвени да плаќаат за содржината на Интернет, отколку минатата година, вели истражувањето на Институтот за студии по новинарство на Reuters кое било спроведено со 11.000 корисници од 9 различни земји. Во Велика Британија, САД, Франција, Германија и Данска, бројот на такви корисници е 11 отсто, додека во Шпанија, Италија, Јапонија и […]

Прочитај повеќе

По разните најави, шпекулации и нагаѓања според тоа што PayPal ќе објави на својот сајт, сепак финансискиот сервис сè уште не нуди поддршка за Македонија. Официјално нема датум. Не се знае кога ќе влезе PayPal во Македонија, тоа зависи од нив, објаснува Благица Андреева од Министерството за информатичко општество. „Во комуникација со PayPal знаеме дека […]

Прочитај повеќе

Неодамна напишавме дека PayPal на својот сајт ја додаде Македонија во земјите за можни префрлувања на пари, што даде надеж дека, ете, конечно после неколку години чекање, ќе добиеме сервис за лесно плаќање и префрлување на пари. Но, според PayPal, односно според корисниците кои добиле имејл од PayPal, сервисот НЕ доаѓа во Македонија. „Во благодариме […]

Прочитај повеќе

Се разбира дека бесплатните видео игри се добра вест за играчите, но што би можеле од ова да добијат издавачите и дизајнерите на видео игри? Предноста на бесплатните игри е што се достапни за сите што значи голем број играчи кои ќе ја играт играта се и потенцијални купувачи на виртуелни „добра“. Големиот број на […]

Прочитај повеќе

Аndroid Developers најавија дека од следната недела ќе може да има наплаќања од внатре во апликациите.

Прочитај повеќе

Што ќе се случи ако го игнорирате својот веб дизајнер и одбивате да платите за неговите услуги? Ако е малку по храбар, креативен и доволно бесен, можете да си нанесете штета која никогаш нема да ја поправите. Winona Chiropractic Center упорно одбивала да му плати на својот веб дизајнер кој исто така им давал и хостинг услуги, па тој решил да ја превземе работата во свои раце.

Прочитај повеќе

Неодамна еден од најпопуларните .мк огласувачи Pazar3.mk започна да наплаќа за огласите кои до тогаш беа бесплатни. Оваа одлука на огласувачот наиде и на критики и на пофалби, па Goran123 на форумот објави таква тема за да ги чуе мислењата на корисниците.

Прочитај повеќе

Според некои балкански новини Pay Pal услугата за плаќање ќе биде достапна во Србија, и најверојатно во Македонија во 2011 година, постира Krkac.

Прочитај повеќе