Google претстави три нови уреди од Pixel серијата. Новите телефони се Pixel 5, Pixel 4A 5G и Pixel 4A и ќе почнуваат да излегуваат веќе од август. Интересно овој пат Google ќе претстави две Pixel 4 надградби и еден нов Pixel 5 уред. Pixel 4 телефоните требаше да излезат значително порано, но поради пандемијата компанијата […]

Прочитај повеќе

Можеби сите го очекуваа Pixel 4, но Google го искористи својот настан за да претстави куп хардвер, од слушалки до нов Pixelbook. Pixel 4 и Pixel 4 XL Речиси и да не дознавме ништо ново за Pixel 4, не поради тајноста на Google туку поради протекувањата кои излегоа порано и сите се покажаа точни. Сепак […]

Прочитај повеќе

Доаѓа за 400 долари и нема да може да најдете подобар телефон до 500 долари, но Pixel 3A и Pixel 3A XL се подобри и од многу поскапи телефони. Она што е интересно е дека ова е првиот телефон од Google кој барем по цената може да се смести во средна класа. Претходните Pixel телефони […]

Прочитај повеќе

На настанот во Њујорк, Google претстави два нови телефони. Речиси ништо, од изгледот до хардверот на телефоните не е изненадување, но Pixel, и претходно Nexus, секогаш биле интересни за љубителите на Android. Најверојатно најдобриот дел од претходниот модел беше камерата. Најголем дел од експертите се согласни дека камерата на Pixel 2 (и вештачката интелигенција зад камерата) […]

Прочитај повеќе

Google и официјално доби свој хардвер оддел за паметни телефони. Финализиран е договорот со кој тимот на HTC се префрла и станува дел од хардвер тимот на Google. Двете компании го објавија договорот кон крајот на септември, но беше потребно време за официјализирање и дозволи. Најважниот дел од договорот се 2.000 инженери од HTC кои се префрлаат […]

Прочитај повеќе

Имате прашања за новиот телефон на Google? Преку интересно видео, во 2 минути Google дава одговор на голем дел од прашањата кои ве мачеа за новиот Pixel 2. Темата на видеото е „Барај повеќе од твојот телефон“ и вклучува голем број на инфлуенсери како Salt Bae, Dua Lipa, Young MA, David LaChapelle и други.

Прочитај повеќе

Google ги претстави надградбите на Pixel телефоните, Pixel 2 и Pixel 2 XL. Хардверски телефонот и не е преголем исчекор, сепак комбинацијата на софтвер, хардвер и машинско учење, прави телефоните да бидат лесно препознатливи. Ако ви се допаѓаше претходниот дизајн на телефонот и сметате дека нема потреба од редизајн нема да бидете разочарани. Со исклучок […]

Прочитај повеќе

Pixel телефони, лаптоп, слушалки, камера, нов Google Home се дел од уредите кои компанијата ги претстави на својот настан во Сан Франциско. Pixel 2 и Pixel 2 XL Двата паметни телефони на Google беа планирани како ѕвезди на вечерта. Google повторно излезе со практичен дизајн. Без екран од крај до крај или заоблен екран, или […]

Прочитај повеќе

Google потпиша договор за партнерство со HTC вреден 1.1 милијарди долари. Како дел од ова партнерство, во Google оди тимот од HTC кој работеше на Pixel телефоните. Дополнително, Google ќе има неексклузивно право на патентите на HTC. „HTC е наш долгогодишен партнер со кој креиравме некои од најубавите, и најнапредни уреди на пазарот. Со нетрпение го […]

Прочитај повеќе

Google со кратко видео ги најави своите нови уреди. Презентирањето на Pixel 2 телефоните може да го очекуваме веќе на 4 октомври. Неодмна, документи испратени до Федералната комисија за комуникација навестија дека и овој телефон го произведува HTC. Телефонот ќе доаѓа со Snapdragon 835 или Snapdragon 836 процесор. Новитет е „Active Edge“ технологија која овозможува активирање […]

Прочитај повеќе

По подолг период шпекулации, конечно имаме некакви официјални податоци за телефонот на Google, Pixel. Pixel 2 би требало од биде достапен веќе во следните месеци. Податоците доаѓаат од документите кои HTC ги поднесе за помалиот од двата телефони, до Федералната комисија за комуникација. Дизајнот на телефоните е на Google, а како и со претходните Pixel модели, производството […]

Прочитај повеќе

Tимoт на кинеската безбедносна компанија Qihoo 360 искористи “zero-day” пропуст и за помалку од 60 секунди ја проби заштитата на Google Pixel. Хакот беше дел од PwnFest натпреварот на „white-hat“ хакери кој се одржува во Сеул, Јужна Кореја. Тимот на Qihoo 360 успеа однадвор да инсталира код на новиот телефон на Google. Демонстрацијата успешно го […]

Прочитај повеќе