Стартапот Otto кој за 700 милиони US долари во август стана дел од Uber, ја заврши својата прва испорака. Автономен камион на компанијата возеше со просечна брзина од 90 километри на час, а камионот возеше од Форт Колинс до Колоардо Спрингс во САД. Растојанието помеѓу овие градови е околу 200 километри. Во текот на целото возење […]

Прочитај повеќе

Прилепска пиварница стартува натпревар за најдобра Златен Даб апликација која ќе ја награди со 1.500 евра. Пиварата може да си направи своја апликација, но бара од фановите на пивото да предложат своја брендирана Android апликација бидејќи, како што велат, сака „да го поттикне создавањето на нови иновативни апликации, кои ќе имаат реална примена во модерното […]

Прочитај повеќе

На тринаесетиот Beer & Code ќе се зборува за супер интересна тема – криптографијата. Или поточно „Како германија ја изгуби крипто-битката во Втората светска војна – приказна за Enigma vs. Bombe”. Презентацијата е инспирирана од недостатоците на Imitation Game, холивудската биографија на компјутерскиот инженер и математичар Алан Туринг. Beer & Code е отворен настан, стартуван […]

Прочитај повеќе

Српското пиво Lav наскоро ќе биде достапно за достава во Србија и преку Twitter нарачки. Засега проектот е во фаза на тестирање па нарачките преку платформата за микро-блогирае се достапни единствено во Белград, јави Netokracija. Порачките се прават со праќање на порака на Twitter профилот на Lav пиво, по што вработени во компанијата ќе ги […]

Прочитај повеќе

Пиволенд, во соработка со CodeWell, стартуваа официјална апликација за фестивалот кој ќе се оддржи од 29-ти август до 2-ри септември на паркинг просторот пред спортскиот центар Борис Трајковски. Android апликацијата не е ништо посебно, но е доволна. Нуди преглед на пивата кои ќе можат да се најдат на фестивалот чии врата се отворени за сите, […]

Прочитај повеќе

Сите љубители на фудбалот можат да започнат да се радуваат бидејќи од сега ќе можат да гледаат фудбал на Facebook. Првиот натпревар од англискиот ФА куп помеѓу тимовите на Аскот Јунајтед и ФК Вембли ќе биде директно пренесуван на Facebook страницата на Budweiser UK, компанија која неодамна стана официјален спонзор на ФА купот, потпишувајќи три […]

Прочитај повеќе

„Најдобро. Откритие. Воопшто“. Вака еден корисник го искоментирал видеото во кое се прикажува роботско мини фрижидерче кое исфрла пиво со помош на iPhone апликација и камера која одредува каде фрижидерот да стрела со пивото.

Прочитај повеќе