Откако Независната партија и Лево-зелената партија не успеаа да состават влада, претседателот на Исланд истата можност ќе ѝ ја понуди и на Партијата на пиратите. Мандатот е во рацете на Бригита Јонсдотир која ќе се обиде да креира влада. Партијата на пиратите се залага за директна демократија, поголема транспарентност, одговорност, бесплатно здравство и поголема заштита на […]

Прочитај повеќе

Пиратската партија има поддршка од речиси половина од гласачите на Исланд, и доколку се одржат избори денес ќе имаат мнозинство во парламентот. Ова станува реална можност по оставката на премиерот Зигмунд Давид Гунлаугсон откако беше обелоденето во Panama Papers дека има тајна компанија. Откритието доведе до протести на кои над 20.000 граѓани побараа негова оставка […]

Прочитај повеќе

Што би направиле пиратите за пиратеријата на Интернет? Тоа е прашање за Џулија Реда, претставник на Паријата на пиратите на Шведска, која е одговорна за пишување на Законот за авторските права во Европскиот парламент. Иако поставувањето на пират за ова прашање е голема работа, за ова не се зборува доволно во медиумите, вели Рик Фалквинг, […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на контроверзниот торент сајт Pirate Bay, Петер Сунде започна кампања со која се кандитира за претставник на граѓаните во Европскиот парламент. Мотото на неговата кампања е „Потребни ни се луѓе, а не кариеристи во владите“. [youtube]fModmx3U8HI[/youtube] Неговото мислење е дека најголем недостаток на Партијата на пиратите која го кандидира за пратеник е што нема […]

Прочитај повеќе

Пиратската партија на Исланд на вчерашните избори освои 5,1 oтсто од гласовите со што си обезбеди место во тамошниот парламент. Пиратската партија е основана во 2006-та година во Шведска, а потоа се отворија и ограноци и во други земји. Својот најголем успех го имаше во 2009-та година кога освои две места во Европскиот парламент. Нивните […]

Прочитај повеќе

Шведската Пиратска партија организира осигурување во случај на казна за пиратирање и споделување на торенти. Мотивацијата зад потегот е пред се што споделувањето на торенти, и покрај тоа што е илегално, е еден од најпопуларните начини за гледање филмови, слушање музика, играње видео игри или читање книги. “Додека сте на Интернет многу е тешко да […]

Прочитај повеќе

Германската Пиратска партија ја губи поддршката од јавноста, а резултат на тоа се лошото управување, недоволната организираност и лошите односи со јавноста, пренесува германскиот весник Der Spiegel. Партијата бележи пад од околу 4 посто од гласовите што ги добија на претходните избори за берлинскиот парламент (9 посто) и сè уште не може да се договорат […]

Прочитај повеќе

Инспирана од останатите европски пирати, хрватската Пиратска партија ќе ја брани слобода на интернет, слободен пристап до информации, приватност на корисниците, транспарентно управување и реформирање на авторските права. Хрватските пирати неодамна во Прага беа прифатени од Pirate Parties Internationаl, кој е сочинет од 21 земја, пишува хрватска Netokracija. Следниот чекор за партијата е, како што […]

Прочитај повеќе

Претставничката на српската Пиратска партија, Јелена Јовановиќ реши да се слика во провокативни пози за 24sata.rs, во обид да ја зголеми свеста за Пиратската партија, нивната идеологија и секако своите облини. На страна од сликите кои изгледаат како да се од турбо-фолк спот, г-ца. Јовановиќ е всушност истакнат пират. Таа е првата србинка која е […]

Прочитај повеќе

Амелија Андерсдотер, 24-годишната евро-пратеничка од шведската Пиратска партија, е дел од Комитетот за индустрија, истражување и енергија кој, заедно со уште три други европски комитети, ќе треба да даде своја оценка за трговскиот договор ACTA кој предизвика протести низ стотина европски градови. Амелиjа влезе во Европскиот парламент во 2009-та, но чекаше две години за да […]

Прочитај повеќе

Германската Пиратска партија, основана во 2006 година, за прв пат во својата историја обезбеди пратенички места во берлинската регионална влада. „Пиратите“ освоија 8,9 проценти од гласовите, надминувајќи ги Слободните Демократи кои се дел од коалицијата на конзерватината партија на Ангела Меркел. Оваа победа претставува одлична основа за Пиратската партија да се кандидира и на национално […]

Прочитај повеќе

Pirate Bay, иако оваа време лани беше осуден за пиратерија, се уште им пркоси на музичката и филмската индустрија, oвојпат наоѓајќи и појак сојузник во Пиратската партија на Шведска.

Прочитај повеќе