Се чини дека холивудските студија конечно ги пронајдоа виновниците за споделувањето на неколку филмови пред нивните премиери. The Revenant, Hateful Eight и  The Peanuts Movie беа објавени на торент неколку недели пред своите премиери во кино салите. Се чини дека вината за ова ќе ја поднесе агенцијата за пронаоѓање таленти Innovative Artists. Студиото Warner Bros. тврди […]

Прочитај повеќе

Pirate Summit е глобален настан за стартапи и инвеститори кој се одржува низ 50 градови во Европа и на Блискиот Исток, а еден од тие градови ќе биде и Скопје. Настанот е закажан за 20-ти јуни, и е во организација на Superfounders Skopje и Balkan Venture Forum. Пиратскиот настан ќе им даде шанса на локалните стартапи […]

Прочитај повеќе

Пиратската партија има поддршка од речиси половина од гласачите на Исланд, и доколку се одржат избори денес ќе имаат мнозинство во парламентот. Ова станува реална можност по оставката на премиерот Зигмунд Давид Гунлаугсон откако беше обелоденето во Panama Papers дека има тајна компанија. Откритието доведе до протести на кои над 20.000 граѓани побараа негова оставка […]

Прочитај повеќе

Ahoy Mateys! На 27-ми март во Скопје ќе пристигне група пирати, но не за да ограбуваат, туку за да ја запознаат македонската стартап сцена. Pirates on Shore се група германски стартап ентузијасти и инвеститори, организатори на European Pirate Summit, кои доаѓаат во Скопје по покана на SuperFounders Skopje. Pirates on Shore во Скопје e дел […]

Прочитај повеќе

Новиот европски предлог-закон за авторски права, кој е изработен од претставникот на германската Партија на пиратите, Џулија Реда, е завршен и е достапен за разгледување. Тоа што е интересно за законот, составен од пиратите, е што се препорачува унифицирање на отстапките за авторски права, односно она што е дозволено во една држава да биде дозволено […]

Прочитај повеќе

Што би направиле пиратите за пиратеријата на Интернет? Тоа е прашање за Џулија Реда, претставник на Паријата на пиратите на Шведска, која е одговорна за пишување на Законот за авторските права во Европскиот парламент. Иако поставувањето на пират за ова прашање е голема работа, за ова не се зборува доволно во медиумите, вели Рик Фалквинг, […]

Прочитај повеќе

Пиратската партија на Исланд на вчерашните избори освои 5,1 oтсто од гласовите со што си обезбеди место во тамошниот парламент. Пиратската партија е основана во 2006-та година во Шведска, а потоа се отворија и ограноци и во други земји. Својот најголем успех го имаше во 2009-та година кога освои две места во Европскиот парламент. Нивните […]

Прочитај повеќе

Шведската Пиратска партија организира осигурување во случај на казна за пиратирање и споделување на торенти. Мотивацијата зад потегот е пред се што споделувањето на торенти, и покрај тоа што е илегално, е еден од најпопуларните начини за гледање филмови, слушање музика, играње видео игри или читање книги. “Додека сте на Интернет многу е тешко да […]

Прочитај повеќе

Контроверзниот пиратски сајт Pirate Bay не само што продолжува да работи иако неговите основачи пред три години беа казнети за прекршување на авторски права со затвор и милиони долари казна, туку сега станува понедофатлив за властите. Сајтот се префрли на виртуелни машини на облакот кои се распределени низ неколку веб сервиси од различни земји, и […]

Прочитај повеќе

Претпоставката е дека ако ја симнуваш музиката бесплатно, тогаш немаш потреба да ја купуваш. Тоа е и логиката на музичката индустрија која се противи на пиратеријата обвинувајќи ги корисниците дека им крадат милијарди долари. Но, истражување од American Assembley од Универзитетот Колумбија напрвено со корисници од САД и Германија открива дека пиратите купуваат најмногу музика, […]

Прочитај повеќе

Инспирана од останатите европски пирати, хрватската Пиратска партија ќе ја брани слобода на интернет, слободен пристап до информации, приватност на корисниците, транспарентно управување и реформирање на авторските права. Хрватските пирати неодамна во Прага беа прифатени од Pirate Parties Internationаl, кој е сочинет од 21 земја, пишува хрватска Netokracija. Следниот чекор за партијата е, како што […]

Прочитај повеќе

Двата ко-основачи и соработник на контроверзниот торент сајт Pirate Bay повторно беа осудени на затвор и парична казна, што е одлука за нивниот приговор на претходната одлука. Овојпат затворската казна е намалена од година на од 4 до 10 месеци, но паричната казна е зголемена. Сите тројца пирати треба да платат вкупно 6.5 милиони долари казна, пренесува TorrentFreak.

Прочитај повеќе