Бројката на лажни и-мејлови е огромна, а измамите кои се пласираат во нив знаат да бидат исклучително софистицирани и со огромни последици. Во случај да се прашувате до кој степен е развиена вашата перцепција за разликување измамнички од легитимни и-мејлови, би можеле да го проверите новиот онлајн квиз на Google. За да го тестирате вашето […]

Прочитај повеќе

Не толку одамна еден од советите кои може да ве спасат од непријатности беше: „провери дали е страницата е https“. Денес ова не е никаква гаранција. Половина од phishing страниците користат https, вели KrebsonSecurity. Иако овој совет е бескорисен денес, сепак ако сте навикнале да погледнувате кон „катанецот“ можеби ќе го забележите името на страницата. […]

Прочитај повеќе

Во моментов е активна можеби најголемата фишинг измама на Google сервисите. Голем број на корисници на овие сервиси од некои од контактите истовремено добија слична порака. Вообичаено заштита на Gmail е одлична и овие пораки одат во спам, но овој пат тоа не е случај. Ако корисникот го отвори линкот ќе биде пренесен на страница која […]

Прочитај повеќе

Софистицирана фишинг измама е опасност за сите, па дури и за најпретпазливите корисници. Цел на нападот е Gmail, но со оглед на фактот дека за сите услуги на Google се користи една лозинка нападот е многу поширок, вели Марк Маундер од Wordfence на својот блог. Нападот е актуелен последниве неколку месеци. Хакерите се обидуваат да […]

Прочитај повеќе

Google испраќа пошта до новинари и професори со која што ги предупредува дека се цел на хакерски напади спонзорирани од држави. Портпаролот на компанијата јави дека овие пораки се однесуваат на напади од претходниот месец. „Внимание: Google забележа дека напаѓачи поддржани од држави се обидуваат да ги украдат вашите лични податоци.“, заедно со оваа порака […]

Прочитај повеќе

Од крадење на лични податоци, бришење на податоците на мобилниот, вклучување во зомби ботнет мрежа и намерно праќање на пораки до премиум броеви. Сите овие се реални опасности од злонамерниот софтвер кој станува се „попопуларен“, во 2010-та се забележани 2.500 напади на мобилни уреди наспроти само 853 во 2009-та, вели безбедносната компанија Bullguard во својот […]

Прочитај повеќе

Германскиот тинејџер Денис, познат по алијасот DJ Stolen, е осуден на 18 месеци притвор откако бил фатен дека краде песни од познати ѕвезди како Лејди Гага, Џастин Тимберлејк, Леона Луис, Кеша и Мараја Кери.

Прочитај повеќе

Македонските Facebook корисници се мета на таргетирана локална phishing измама. Корисниците преку хакнати профили на нивните пријатели се водат до страна – http://www.jesjes–slike.tk/ која наликува апсолутно на Facebook со порака „логирај се има твои слики тука“. Целиот текст е напишан на македонски, а ако се обидете да четувате со хакнатиот пријател ќе добиете одговор на македонски бидејќи разговарате со локален black hat хакер зад профилот.

Прочитај повеќе

SOAP Injection, Information Leakage, SQL Authentication Bypass, Rootkits, Social Engineering, Phishing… се бројните теми кои се дискутираа на HackTheHackers настанот организиран од Семос Едукација на 1-ви април во Европски универзитет во Скопје, каде што Никола Николовски, раководител на EC-Council одделот, ја презентираше новата верзија на CEH (Certified Ethical Hacker) курсот, верзија 7. Интересна иронија на денот на шегата е да се дискутира за сериозноста на сајбер нападите :D. Тоа што радува е што на настанот присуствуваа над стотина луѓе, од кои повеќето беа претставници од владини организации и телекомуникациски компании, што дава поттик да се организираат вакви настани се почесто со цел да се информира, едуцира и развие свеста за информациската безбедност.

Прочитај повеќе

Хакери користејќи phishing техники успеале да пробијат 150 компјутери од француското Министерство за финансии и да украдат документи поврзани со Г-20 организацијата чиј овогодишен собир ќе се одржи во Париз. Слични напади беа видени и против канадското Министерство за финансии во јануари. Канада беше гостин на минатогодишниот собир на Г-20.

Прочитај повеќе

Како што Apple ги прегледува сите пријавени апликации, така тоа треба да го прави и Facebook решавајќи го проблемот со пристап на „затворена градина“, бидејќи така пола милијарда корисници ќе бидат побезбедни, вели безбедносната компанија Sophos во својот годишен безбедносен извештај (.pdf).

Прочитај повеќе

Во април направивме експеримент, проверка на безбедноста на неколку .gov и .edu.mk сајтови. Целта беше да информираме за безбедноста, да посочиме на ранливостите. Но, се чини ништо не е сменето.

Прочитај повеќе