Телевизиската серија The Witcher нè остави да посакуваме многу работи. И покрај одредени несовршености, серијата сепак успеа да се истакне како огромен успех и да покаже дека, во пост Game of Thrones ерата, луѓето копнеат по добра fantasy приказна. А, и по добра песна! Претпоставуваме дека доколку ја имате одгледано сезоната, една песна постојано ви […]

Прочитај повеќе

Неодамна Spotify, кој сè уште не е достапен во Македонија, но е најпопуларниот сервис за стримање музика во светот, објави Year in Music листа која им овозможува на корисниците да разгледаат што слушале во текот на целата година. Тоа што е интересно кај оваа листа, забележува Verge, е што може да ви помогне да видите […]

Прочитај повеќе

ВБУ Музички регистар е релативно нов сервис, креиран од „љубовта кон музиката“ на Васил и Емилија Буралиеви, со едноставен концепт да се има неформален музички регистар на делата од домашната музичка продукција. Во моментов има внесени над 230 македонски албуми, 137 музички групи, 1.211 учесници во реализација на албумите и најважно 2.635 песни. „Лично сметам […]

Прочитај повеќе

Денес презедов музика од интернет. Го сторив тоа законски, бидејќи делото е ставено на интернет од страна на издавачот и е слободно за преземање. Но, таквата негова одлука и воопшто достапноста на делото сама по себе, не беа доволни за јас да искликам од конечниот zip. Со оглед на ограниченото внимание што може да се […]

Прочитај повеќе

По бројните шпекулации се чини дека Google конечно ќе стартува онлајн музичка продавница која ќе биде тесно поврзана со друштвената мрежа Google+, а се очекува да се појави во наредните две недели. Музичката продавница на Google би била продолжение на веќе постечкиот сервис Google Music Beta, сервис кој им овозможува на оние кои имаат профил […]

Прочитај повеќе

TuneBirds е многу интересен концепт, кој им овозможува на сите твитерџии на многу едноставен начин да споделуваат песни и плејлисти. Иако веќе има сличен сајт, TinySong, кој исто така ви овозможува да ја твитнете било која песна, TuneBirds нуди далеку подобри можности. Како за почеток, TuneBirds е многу лесен за користење, толку лесен што најкомплицираниот […]

Прочитај повеќе

Песната која ја пее Ребека Блек во која нема ништо освен „петок, петок, забава, забава, забава, петок“ стана невиден вирален хит откако се појави на Youtube, секако за погрешната причина. Откако Ark Music Factory кои биле најмени од родителите на Ребека да и направат песна на нивната ќерќичка ја ставија песната на Youtube, низ мрежата без престан се шират негативните критики и зборовите „најлошата песна некогаш направена“. Како и да е, гледаноста на Youtube постојано расте.

Прочитај повеќе

Souncloud е лансиран во 2008-та година, достигнувајќи еден милион корисници 100 дена потоа, за сега да ја достигне и бројката од 3 милиони.

Прочитај повеќе

Сите мои слики што ги чувам, на Фејсбук ги редам тагнувам, само најдобрите ги бирам, на профајл пикчр да ги закачам… ова е текст од нова обработка на песна на Ареа, која е пародија на Facebook.

Прочитај повеќе

UWall.tv е пребарувач на музички видеа од YouTube според име на песна, музичар, бенд, стил на музика, датум на закачено видео, гледаност и рејтинг.

Прочитај повеќе

Ах Facebook за некои непотребен, за сите други пасија, за трети инспирација за да се рапува за неа. Македонскиот рапер NikleMan има песна за Facebook, за нотификациите, за сликите… за како „сега е нов ден мора на Facebook да се ставам“ и дека „го ставив во standby и заборавив на една фотка да ставам Like”.

Прочитај повеќе

Да, Facebook е дел од популарната култура и затоа е потребно да се испее. Подолу е видео од бугарската фолк пејачка Гергана и нејзината песна за друштвената мрежа. По тоа што разбрав, флертувањето започнува на Facebook, за потоа да стане реалност. Можеби Гергана сака да ни каже дека реалната комуникацијата е поважна од дигиталната? Уживајте! :P

Прочитај повеќе