Периодот на Ковид-19 пандемијата донесе нови предизвици за сите. Сепак за тимот на Ensage, пандемијата беше и мотивација, а и простор за креирање на сопствен производ. Неодамна Златко Најденовски го започна да работи на Tribevibe, нова платформа за патувачи со поинакви потреби. Tribevibe во целост e дело на г. Најденовски, на кој откако речиси го […]

Прочитај повеќе

Летни одмори, кој има време за тоа? Дигиталните патувања низ целиот свет знаат да бидат еднакво возбудливи, особено доколку се во форма на селфи. Шега на страна, нема ништо лошо доколку навистина сакате да отпатувате низ целиот свет од комфорот на вашиот дом. За таква ситуација, меѓутоа, потребно е да ја искористите новата Showcase алатка […]

Прочитај повеќе

Индустријата за патување се надева дека ќе може да надмине дел од проблемите при патувањето. Авиокомпанијата Lufthansa и хотелите citizenM започнаа соработка со повеќе стартапи кои треба да овозможат директно букирање, наместо преку посредник. Ова би овозможило цените и на билетите и на собите да бидат пониски за 25 отсто, вели Reuters. Една од директните […]

Прочитај повеќе

Ако некој е квалификуван да зборува за иднината на патувањето, престојот и изнајмувањето на куќи и соби, тоа секако е Џулијан Танс. Директорот на Booking.com најверојатно е една од најквалификуваните за зборување за овој сектор. Сепак она што е сигурно е дека како и во другите сектори и патувањето ќе биде подобрено со вештачка интелигенција.

Прочитај повеќе

Основачот на Space X и Тони Старк од реалниот живот, Илон Маск најави дека за шест години ќе започне со транспорт на луѓе на Марс. Компанијата го забрза периодот во кој ќе започне со мисиите со луѓе од 2025 на 2022. „Она што сакам да го направиме е патувањето на Марс да изгледа можно. Нешто што […]

Прочитај повеќе

Добри вести за луѓето од Шведска кои на одмор одат од ноември до февруари.  Google издаде нова одлична апликација Trips која многу го олеснува планирањето на одморот. За жал за сите останати, апликацијата пристигна предоцна за да биде искористена за време на летните патувања и одмори оваа година. Апликацијата истовремено собира сѐ што е потребно […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Емир Слезовиќ, ко-организатор на Funky CoWorking Friday, настан кој ја промовира coworking културата во Македонија. Постот е првично објавен на Medium, и реобјавен со негова дозвола) Љубопитни по концептот на патување и работење низ различни простори во светот, имавме можност да поразговараме со Елена Колевска која е водечки програмер за […]

Прочитај повеќе

Сите сме го искусиле патувањето со автобус или со воз и знаеме колку исцрпувачки може да биде патот, особено кога патуваме сами и на подолги релации. Досадата е бонус. За да ги елиминираме сите тие работи, веќе подолго време во светот се користат сервиси преку кои самите луѓе нудат превоз, се организираат, а на крај […]

Прочитај повеќе

Мобилната апликација Trawell на стартапот CodeWell, успеаја со својот концепт да собере најмногу гласови на Europe Startup Weekend Battle натпреварување на Facebook, со што доби шанса да се презентира пред инвеститори во Лондон. „Во Лондон беше мојот колега Мартин и тој го презентираше Trawell, но за жал не ја земавме главната награда на настанот. Мартин […]

Прочитај повеќе

Автостопер.мк е нова бесплатна платформа преку која може да најдете и да организирате заеднички патувања. Сервисот е наменет за да им го олесни патувањето на сите вработени и студенти кои постојано патуваат меѓу градовите така што преку огласи им овозможува контакти со други корисници и возачи кои патуваат.

Прочитај повеќе

iPhone апликација на веб туристички водич Tripwolf доби опција за прегледување на проширената реалност. Апликацијата содржи информации за 50.000 градови и туристички места, и тоа што е интересно е што работи во офлајн мод, без потреба да трошите интернет за да се ориентирате.

Прочитај повеќе