Microsoft ја додаде и тајванската компанија Compal Electronics Inc. во листата на произведувачи кои имаат потпишано патент лиценца со американската компанија за користење на оперативниот систем Android на своите уреди. Со овој нов договор, Microsoft веќе има потпишано со повеќе од половина од компаниите кои произведуваат уреди што користат Android. Договорот со Compal Electronics Inc, […]

Прочитај повеќе

(ова е гостински текст на Новица Наков oд Слободен Софтвер Македонија)  Кампањите на организациите како RIAA и MPAA често се фокусираат околу идејата за „крадење“ кога станува збор за добрата од културата (види You wouldn’t steal a car). Ова не е случајно. Тие се обидуваат да го поистоветат пиратството од отворените мориња со непочитувањето на авторските права […]

Прочитај повеќе

Правната битка помеѓу Samsung и Apple сè повеќе се разгорува. Ден после претставувањето на новиот iPhone 4S, корејскиот гигант најави дека ќе поднесе барање за забрана на негова продажба во Италија и Франција. Причина за ова барање е наводното прекршување на патенти од страна на Apple. Samsung исто така најави дека ќе поднесе тужби против […]

Прочитај повеќе

На Apple му е одобрен уште еден патент за технологија која ќе овозможи уредите да се полнат со соларна енергија. Apple има вкупно два одобрени патенти за користење на соларна енергија, и пет барања кои чекаат одобрувања. Патентите содржат технологија со која мобилните уреди ќе се полнат или со вградени соларни ќелии или со други […]

Прочитај повеќе

Samsung е во жестока судска битка со Apple за пазарите во Австралија, Европа и сега Америка.  Најновата вест поврзана со судските битки помеѓу Apple и Samsung е забраната одредена од холандскиот суд, според која три модели од паметните телефони Galaxy не смеат да се продаваат во Европските земји. Причина за оваа забрана е тужбата на […]

Прочитај повеќе

Google за 12,5 милијарди долари ја купува Motorola Mobility, која пред осум месеци се отцепи од Motorola Inc., делејќи ја компанијата на две, на Mobility компанија за мобилни уреди, и Motorola Solutions, телекомуникациска компанија. Со оваа аквизиција, која е најголема до сега на Google, интернет гигантот ќе добие портфолио со бројни патенти за мобилна технологија […]

Прочитај повеќе

Само што Apple освои победа врз Samsung и забрани испорака на Galaxy Tab 10.1 во Европа, Флориан Мулер од Foss patents открива дека Apple, во исто време со тужбата против Samsung, има поднесено поплака и против Motorola и германската компанија JAY-tech за копирање на дизајнот на iPad. Поплаката е поднесена до Општинскиот суд на Дизелдорф, […]

Прочитај повеќе

Германскиот суд за патенти пресуди во корист на Apple и одобри прелиминарна наредба до европските царинарници да ги блокираат испораките на Samsung Galaxy Tab 10.1 во сите европски земји, освен во Холандија. Ова е уште една ваква блокада на Galaxy Tab, откако минатата недела беше блокирана испораката и во Австралија. Apple најави дека ќе се […]

Прочитај повеќе

Повикувајќи се на патенти кои ги поседува и кои се користат во мобилната платформа на Google, Microsoft побара од Samsung да плати 15 долари за секој направен Android телефон. Според Reuters, корејскиот Samsung ќе сака да ја намали цената на 10 долари во замена за посериозно партнерство со Microsoft за користење на Windows платформата за […]

Прочитај повеќе

Креаторот на Java програмскиот јазик, Џејмс Гослинг, се вработи во Google после 26 години верност на Sun, кој лани беше купен од Oracle. Интересно, Google го прави овој чекор во момент кога Oracle ги тужи за нарушување на авторски права и нивниот патент, поради тоа што Google користат Java во оперативниот систем Android.

Прочитај повеќе

Азискиот LG доби прелиминарна десет дневна забрана против Sony за продажба на PlayStation 3 заради прекршување на патенти. Во моментов десетици илјади PS3 уреди се конфискувани од царините во Ротердам и Шипхол во Холандија, кои се главни точки за увоз на PS3 во Европа, пренесува британскиот Guardian.

Прочитај повеќе