Изгледот на компјутерите одамна немал некаква влијателна или значителна промена. Секако дека постоеја какви, такви обиди за креирање на поинаков изглед, но дури и Apple компанијата која во минатото знаеше експериментира со дизајнот одамна нема никаква промена. Ова можеби ќе се промени во иднина, а еден потенцијален показател за ова е патентот кој Apple го […]

Прочитај повеќе

Новиот патент на Samsung претставува нов модел на телефон кој се преклопува. За разлика од досегашните вакви уреди новиот патент на Samsung претставува телефон кој доаѓа со екран на целата површина. Ова значи дека форматот на екранот може да биде многу подолг и потенок. Компанијата поодамна најави дека ќе започне да користи OLED екрани кои […]

Прочитај повеќе

Twitter работи на патент за беспилотни летала кои ќе се контролираат и управуваат со помош на твитови. Компанијата сепак не работи на ова, ова е само патент, иако може да значи дека Twitter се подготвува за иднина во која дрон ќе може да ги разбира лајковите и ретвитовите, ќе овозможи следење на корисникот, и ќе […]

Прочитај повеќе

Тоа што нема никакви изгледи за некоја технологија да биде применета во догледно време, никојпат не го спречувала Apple да ја патентира истата. Овој пат компанијата побара интелектуална сопственост за батерија за iPhone која ќе биде идентична како и оние кои се користат во автомобилите, вели Mashable. Барањето за патент е прилично широко, а како […]

Прочитај повеќе

Magic Leap, таинствениот стартап за очила за проширена реалност, започна да поднесува барања за патенти за својата технологија и токму благодарение на овие документи за прв пат имаме можност да видиме во што всушност Google и други инвестираа над 500 милиони долари. За дел од технологијата можеше и да се претпостави, станува збор за очила […]

Прочитај повеќе

Никогаш немало повеќе судските спорови кои ги започнуваат патент троловите, отколку во моментов, покажуваат податоците кои ги презентира Ars Technica. Досега во 2015 година во САД се поднесени 3.050 тужби за интелектуална сопственост, од нив во дури 2.075 поднесувачи на тужбите се компании кои не ја користат технологијата за која ги започнуваат споровите. Или со […]

Прочитај повеќе

Илон Маск, основачот на Tesla Motors, објави дека другите производители на автомобили можат слободно да ја користат нивната технологија за електрични автомобили. Tesla ќе им ја отстапи технологијата бесплатно, и нема да презема легални мерки за користење на патентираната технологија. Звучи чудно што некоја компанија ќе отстапи супериорна технологија, но можеби г. Маск има грижа […]

Прочитај повеќе

Apple и Samsung повторно се среќаваат пред суд, и овој пат станува збор за патенти. Apple го обвинува јужнокорејскиот гигант за смислено и систематско копирање на популарните функции на iPhone, и бара 40 долари за секој продаден телефон кој ги нарушил патентите. Samsung пак ја обвинува американската компанија дека ги користи за напад врз Android, […]

Прочитај повеќе

Наскоро е можно Google на своите корисници да им понуди бесплатно такси возење доколку ги погледнат рекламите. Рекламите кои ќе ги гледаат корисниците ќе бидат од продавниците, рестораните или маркетите каде сакаат да купуваат. Засега услугата е далеку, но Google го доби патентот за бесплатните возења. Алгоритам ќе ја спореди локацијата на купувачот и продуктот […]

Прочитај повеќе

По научно-фанатастичната идеја да ги испорачува пакетите преку беспилотните летала, Amazon сега патентираше и испорака на продукти според претходно предвидување. Amazon планира да започне со испораката на своите продукти уште пред купувачите да ја потврдат продажбата. Амриканското патент биро и одобри на е-продавницата патент со кој компанијата ќе може да започне со предвидувањето на испораката […]

Прочитај повеќе

Apple поднесе барање за два нови патенти, од кои првиот ќе овозможува „touch and hover“ селекција, а вториот е срцев монитор кој ќе регистрира EKG. Првиот патент се однесува на технологија која веќе е присутна во Samsung уредите, а од поодамна ја најави и Nokia. Apple веќе најавува и примена за оваа технологија во различни […]

Прочитај повеќе

Поротата ја зголеми сумата која Samsung треба да ја исплати поради нарушување на авторските права на Apple на дополнителни 290 милиони долари за предизвикана штета, јави All Things Digital. Оваа казна доаѓа како надополнување на казната која му беше изречена на Samsung oд 1,049 милијарди дилари, која подоцна беше намалена од Судијата Луси Кох на […]

Прочитај повеќе