Google потпиша договор за партнерство со HTC вреден 1.1 милијарди долари. Како дел од ова партнерство, во Google оди тимот од HTC кој работеше на Pixel телефоните. Дополнително, Google ќе има неексклузивно право на патентите на HTC. „HTC е наш долгогодишен партнер со кој креиравме некои од најубавите, и најнапредни уреди на пазарот. Со нетрпение го […]

Прочитај повеќе

Креаторите на двата можеби и најсофистицирани системи на вештачка интелигенција Watson и Einstein го најавија своето партнерство. IBM и Salesforce креираа заедничка платформа за соработка. Според партнерството, IBM ќе може да ги понуди консултантските услуги на Watson преку Einstein. Всушност директно во Einstein ќе бидат интегрирани сите можности на Watson. Со ова услугите на Watson ќе […]

Прочитај повеќе

InPlayer, британска компанија која работи на следната генерација од својата платформа за монетизација на видео и дигитални содржини, и Massive Interactive, коja е светски позната по изработка на најдобрите multiscreen видео сервиси, ја најавуваат својата заедничка соработка. Препознавајќи го потенцијалот и квалитетот на македонскиот ИТ талент, се роди и идејата за ваквиот тип на соработка […]

Прочитај повеќе

Slack и Google пронајдоа нов „непријател“ против кој ќе се здружат. Откако Microsoft излезе со Microsoft Teams како директен конкурент на Slack.  Потоа Teams го интегрира со Office и  друг софтвер кој е конкурент на Google Documents. Двете компании сега започнаа соработка која ќе овозможи поедноставна интеграција на Slack и Google Cloud. Дури и со оваа […]

Прочитај повеќе

Дел од најголемите ИТ компании се здружија и создадоа нова непрофитна организација. Целта на новиот ентитет е да обезбеди статус дека вештачката интелигенција ќе се користи единствено во добри цели. Facebook, Amazon, Google, IBM и Microsoft го создадоа Partnership on AI кое работи на истражување и промоција на најдобрите пракси во полето на вештачката интелигенција. Да […]

Прочитај повеќе

Yahoo и Microsoft го обновија своето партнерство. Двете компании, кои само заедно можат да му конкурираат на Google, повторно ќе соработуваат да понудат подобро пребарување, со подобри услови за огласувачите и долготрајна стабилност за партнерите. Партнерството помеѓу двете компании трае од 2009 година кога Microsoft купи дел од Yahoo, а новото продлабочување само ја покажува […]

Прочитај повеќе

IBM наскоро на своите бизнис клиенти ќе им продава уреди од Apple со преинсталиран бизнис софтвер. Ова е дел од големата соработка помеѓу двата технолошки гиганти – претходно ривали – кои се договорија да развиваат бизнис апликации кои ќе ги користат технологиите за сурови податоци на IBM, и eдноставниот дизајн и аналитичките можности на iPhone […]

Прочитај повеќе

Deutsche Telekom најави партнерство со апликацијата за фаќање белешки Evernote на 12 пазари во Европа, вклучувајќи ја и Македонија. Иако Evernote е бесплатна за iOS, Android и десктоп, со партнерството се промовира Premium услугата на сервисот која чини пет долари месечно. Но, корисниците на T-Mobile Македонија кои ќе ја симнат апликацијата до октомври 2014-та година […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот HTC може да стане нов партнер на Microsoft во промоција на Windows Phone 8 телефоните. HTC e првиот производител кој започна да продава Windows Phone и Android телефони, но по првичните обиди со HTC 8X и 8S, во јуни најави дека нема планови да претстави нови WP уреди. Microsoft пак му понуди на HTC […]

Прочитај повеќе

LinkedIn и Twitter го прекинаа партнерството кое го започнаа во 2009 година, објави Рајан Рослански на официјалниот блог на LinkedIn. Toj вели дека на овој потег се имаат одлучено поради престрогите правила за користење на Twitter API-то. Промените во полисата на користење велат дека корисниците нема да може повеќе да ги објавуваат своите твитови на […]

Прочитај повеќе

Instagram, една од најпопуларните мобилни апликации за споделување фотографии со, од минатата недела, 27 милиони корисници, достапна за iPhone и наскоро за Android, ќе влезе во партнерство со уште една популарна апликација за фотографирање Hipstamatic, открива Fast Company. Партнерството ќе им овозможи на корисниците да сликаат со Hipstamatic која има бројни филтри за стилизирање на […]

Прочитај повеќе

Fourquare само по две години од стартувањето влезе во одлично-за-негов-раст партнерство со гигантот American Express. Соработката ќе значи дека секој корисник на кредитните картички ќе има попуст во некои продавници и ресторани кога ќе се чекира и плати со картичката.

Прочитај повеќе