No Mario’s Sky e пародичен спој на No Man’s Sky и Super Mario. Симпатичната игра ве става во контрола на Марио и ви дозволува да го правите она што Марио го прави најдобро, се додека не навлезете во вселенско летало и не одлетате на некоја друга планета. А таму, наместо да откривате нови животни, скокате […]

Прочитај повеќе

Штом премиерот Никола Груевски изговори „Кој ќе ми каже фала за изгубеното време?“ на митинг на ВМРО, знаевме дека е прашање на време кога твитерџиите, секогаш расположени за битки против политичарите, ќе го претворат тој говор во креативна иронија. Веќе два дена на Twitter се спамира со #фалаНикола хаштагот преку кој твитерџиите му се заблагодаруваат […]

Прочитај повеќе

Аферата #Бомба, која ја отвори опозоцијата, ни откри дека некој ги прислушува македонските граѓани и политичари, но откри и неверојатни детали за како политичарите ја злоупотребуваат својата моќ и довербата на граѓаните. #Бомбата со прислушуваните разговори, чија автентичност треба да се докаже, ги демистифицира министрите како фигури на моќ, и ги претстави како ниски „човечиња“ […]

Прочитај повеќе

По верзијата со Ештон Кучер како Стив Џобс и верзијата на Аарон Соркин, ќе има и трета верзија на автобиографијата на култниот директор на Apple. Најновата верзија ќе биде во продукција на Funny or Die и се вика iSteve, јавува New York Times. Филмот е со траење помеѓу 60 и 70 минути, а својата интернет […]

Прочитај повеќе

Онлајн заедницата е креативна. Mакедонската политичка сцена е за критикување. А интернет мемињата се медиумот. Затоа и не е чудно што во текот на оваа предизборната кампања за локалните избор се појави блог mkpolmeme.tumblr.com на кој било кој корисник може да закачи интересна пародија за да ја исмеее трката за моќ. Можеби интернет мемињата кои […]

Прочитај повеќе

Брејкинг.нет e нов сатиричен медиум кој објавува забавни вести од македонското секојдневие. Тука ќе прочитате дека „Тројца Хунзи се повредени во тепачка поради политичка криза во Македонија“, за како „Во Скопје е отворен Факултет за менаџмент менаџмент“ и како властите ќе обезбедат „Стипендија за последниот Македонец што не магистрирал“. Секако, сите наслови се пародии. Хунзите […]

Прочитај повеќе

Друштвени мрежи! (аплауз) Вака започнува пародијата на Onion во која се исмејуваат маркетинг агенциите и користењето на друштвените мрежи. „Не знаевме што да правиме за клиентите, па им отворивме профил на Facebook.“, вели Камерун Хјуз во своето излагање на Onion Talks кои се исто пародија на TED конференцијата. Погледнете го видеото: [youtube]CK62I-4cuSY[/youtube]

Прочитај повеќе

Apple уредите се кул, но не сакам да ме следат, му вели келнерот на Кајл. Карактерот од сатиричната South Park вели „тоа е само шпекулација“ по што влегуваат луѓе од Apple кои сакаат да го одведат да му ја изведат целата крв што им треба за да го направат детето прототипи на HumancentiPad на Apple. Ова се случува бидејќи Кајл се согласил со Условите на користење на Apple без да ги прочита.

Прочитај повеќе

Песната која ја пее Ребека Блек во која нема ништо освен „петок, петок, забава, забава, забава, петок“ стана невиден вирален хит откако се појави на Youtube, секако за погрешната причина. Откако Ark Music Factory кои биле најмени од родителите на Ребека да и направат песна на нивната ќерќичка ја ставија песната на Youtube, низ мрежата без престан се шират негативните критики и зборовите „најлошата песна некогаш направена“. Како и да е, гледаноста на Youtube постојано расте.

Прочитај повеќе


Сите мои слики што ги чувам, на Фејсбук ги редам тагнувам, само најдобрите ги бирам, на профајл пикчр да ги закачам… ова е текст од нова обработка на песна на Ареа, која е пародија на Facebook.

Прочитај повеќе

Есенва ќе се појави Social Network филмот за Facebook чии трејлери станаа хит на мрежата. Но… зошто да нема филм и за Twitter? За YouTube? Или барем да има исто толку забавни трејлери за исто толку корисни сервиси?

Прочитај повеќе