Набргу по немилите настани во кои голем пожар ја зафати Богородичната црква во Париз, издавачката куќа Ubisoft донира половина милион евра за реставрација на оваа историско обележје. Паралелно со ова, француските издавачи ја подаруваат и Assassin’s Creed Unity – играта која е сместена во Париз и која, меѓудругото, се одликува со верна репрезентација на познатата […]

Прочитај повеќе

Речиси целиот свет со неверување ги следеше снимките од големиот пожар кој ја зафати Богородичната црква во Париз. Дел од катедралата е спасена од пожарот, но сè уште е во прашање стабилноста на структурата. Плановите за повторна изградба и поправки се веќе за почнати, а неколку милијардери веќе донираа 300 милиони евра за целосно обновување. […]

Прочитај повеќе

Освен Франција, по терористичките напади во Париз најмногу беше загрозена и Белгија бидејќи се испостави дека групата терористи потекнуваат од Моленбек, предградие на Брисел. Во потрага по нивните соработници и поради страв, белгиските власти воведоа полициски час, започнаа да делат совети за ограничено движење и опасноста од терористички напади. Но, наместо да бидат исплашени, жителите […]

Прочитај повеќе

Парламентот на Франција одлучи да ја зголеми моќта на извршната власт која сега има овластување да ги блокира интернет комуникациите во ситуации кога ќе биде прогласена вонредна состојба. Амандманот 50 е изгласан како мерка да се спречат идни напади и ширење паника по вонредна ситуација, како нападите во Париз во кои беа убиени 129 луѓе. […]

Прочитај повеќе

И покрај сомнежите дека терористите користат софистицирани алатки за анонимна комуникација, постои можност дека напаѓачите на Париз се договарале преку SMS пораки. Како можен доказ за ова е посочен телефонот кој најверојатно го користеле терористите. Телефонот е пронајден во корпа за отпадоци во близина на концертната сала Bataclan во која беа убиени 89 луѓе, од вкупно […]

Прочитај повеќе

Иако нема цврсти докази, сепак постои сомневање дека терористичките организации користат енкриптирани сервиси за комуникација и организирање на напади како тој во Париз. Дел од државите побараа од девелоперите и производителите помош и алатки со кои ќе можат да го надгледуваат сообраќајот, но ова веќе се претвора во проблем со приватноста. Барањето посебно се однесува […]

Прочитај повеќе

Викендов се случи еден од најужасните терористички напади врз европска држава. Во Париз беа убиени над 130 луѓе и уште стотина се ранети по неколку бомбашки напади од терористи кои француските власти ги поврзуваат со Исламската држава. За време на нападот, најголемите дебати се водеа на друштвените мрежи, од коментари со емпатија, до ужасни коментари […]

Прочитај повеќе

Интернационалната организација за поддршка на ИТ девојките, која од неодамна има и огранок во Македонија, Girls in Tech, го најави новиот стартап натпревар Lady Pitch Night кој ќе се одржи во Париз. Повикани се сите девојки-основачи од цела Европа да аплицираат за шанса да го претстават својот стартап пред познати претприемачи и основачи. Може да […]

Прочитај повеќе

Facebook отвори нова лабораторија во која ќе се истражува вештачката интелигенција. Ова е трета лабораторија за вештачка интелигенција на Facebook, но овојпат е сместена во срцето на Европа, во Париз, бидејќи друштвената мрежа сака да го привлече и европскиот талент. „Лабораторијата ќе отвори можности за истражувачи во Франција и ќе направи екосистем околу Facebok, во […]

Прочитај повеќе

Дванаесет министри за внатрешни работи во Париз напишаа предлог со кој сакаат да воведат ограничена цензура на Интернет, што според нив ќе помогне брзо да се отстранат содржините кои предизвикаат омраза. Министрите на Франција, Германија, Латвија, Аустриа, Белгија, Данска, Шпанија, Италија, Холандија, Шведска, Полска и Обединетото Кралство сепак додадоа во предлогот дека Интернетот мора „да […]

Прочитај повеќе

Десетта година по ред на влијателната интернет конференција LeWeb ’13, која се одржува од 10 до 12 декември во Париз, ќе се дискутира за „следниве 10 години“. На конференцијата се соберени куп експерти, инвеститори, стартапи, еден официјален блогер од Македонија, и мноштво пионири во ИТ индустријата кои ќе ја разработат темата и ќе се обидат […]

Прочитај повеќе

LeWeb е најголемата европска ИТ конференција која се одржува по четврти пат во Париз од 4ти до 6ти декември. Оваа година темата е „Интернет на нештата”, а за неа ќе дискутираат Тони Фејдел од Nest, Џејмс Парк од Fitbit, како и претставници од Lifx Lightbulbs и Lockitron. Исто така, на сцената на LeWeb Paris 2012 […]

Прочитај повеќе