Апликацијата за камерата која до неодамна им беше достапна единствено на Android корисниците Photo Sphere Camera, Google сега ја објави и за iOS. Апликацијата не само што овозможува фотографирања на 360о-фотографии туку корисниците можат веднаш овие фотографии да ги објават на Google Maps или да ги споделат со пријателите. Првичната цел на оваа камера е […]

Прочитај повеќе

Panono е идеја за нов вид фотоапарат, креиран од Јонас Пфеил, а составен од 36 камери кои овозможуваат фотографирање на панорами со резолуција од 72 мегапиксели. Користењето на камерата е едноставно, само се фрла во висина, а таа автоматски детектира кога е на највисоката точка од летот и фотографира со сите 36 камери. Проектот е […]

Прочитај повеќе

Новата панорамска фотографија на Лондон е 320 гигапиксели и е составена од 48.640 фотографии, што е нов рекорд за најголема фотографија во светот. Да ја ставиме големината во перспектива, ако се обидете да ја испринтате фотографијата ќе биде со големина од 98 на 23 метри што е речиси колку Бакингемската палата. Зумот може да прикаже […]

Прочитај повеќе

Ако не ја симнавте новата верзија на Firefox од FTP серверот, сега можете да ја симнете од официјалната страница на македонски јазик.

Прочитај повеќе

<Надополнето>Објавена е официјната верзија на Firefox 4. Повеќе ќе прочитате тука. </надополнување>
 
Иако се очекува новиот Firefox 4 да биде официјално претставен покасно денес, сепак финалната верзија од прелистувачот е достапен за симнување во моментов преку FTP сервер. Преку серверот ќе најдете фолдери зависно од оперативен систем, а во нив ќе најдете и верзија на македонски јазик.

Прочитај повеќе

Моzilla Firefox 4 Release Candidate 1 е достапен за симнување на македонски јазици. Firefox 4 RC 1 ги содржи новините како Sync и Panorama. Но, oваа верзија на прелистувачот не е конечна, туку е кандидат за објавување, сè уште во фаза на тестирање и собирање фидбек од корисниците, па може да се појави по некој проблем при користењето.

Прочитај повеќе

Со четвртата бета на Mozilla Firefox 4 се претставија две интересни опции. Првата е Panorama опцијата, претходно позната како Tab Candy, со која се групирараат табовите. Пример, ако имате отворено десетина табови (јазичиња) ќе можете да ги организирате само со повлечи-и-спушти.

Прочитај повеќе

360cities.net, веб сајт со колекции од интерактивни панорами, ја објави најголемата сферична панорама до сега. Панорамата од 18-гигапиксели е 360-степени поглед на чешкиот главен град Прага. Кога би ја испринтале сликата би била долга 16 метри.

Прочитај повеќе