Дом управуван од вештачка интелигенција, која ги мести температура во собите и на водата токму по желба на корисникот; персонализирани светилки, радиостаници и куп други можности кои не може да ги замислиме… се дел од иднината која доаѓа благодарение на Интернет на нештата. Но, има уште многу работа за да живееме во таква иднина, лекција […]

Прочитај повеќе

Најпознатиот производител на поврзани уреди Nest, претстави нова камера Nest Outdoor Camera, наменета за работа во дворот и за заштита од домот од продавници пред тие да влезат внатре. Ова е прва безбедносна камера и втора камера која ја презентира Nest, по купувањето на Dropcam. Nest презентираше камера во 2015 година со вградени сензори, аларми на […]

Прочитај повеќе

Мобилните уреди се изборот на најголемиот број на корисниците, и сега станаа првите екрани на кои погледнуваме, вели анализата на Appannie. Корисниците сега користат повеќе време во апликациите, а користењето на апликации е во постојан пораст. За само две години времето кое луѓето го поминуваат користејќи апликации е двојно зголемено, тренд кој продолжува благодарение на […]

Прочитај повеќе

Интернет на нештата е иднината на паметната електрониката, и Холандија сака да биде првата земја која ќе почне да се модернизира и ќе обезбеди мрежа за поврзување на уредите. Холандскиот телекомуникациски гигант KPN ја изгради првата национална Low Power Wide Area мрежа со отворен LoRa-стандард. LoRa мрежите се клучни за идниот развој на интернет на […]

Прочитај повеќе

Кинеската компанија Mobvoi, која пред нешто повеќе од половина година доби инвестиција од Google, започна со изработка на паметен ретровизор. Mobvoi досега работеше на развој на паметни часовници и технологија која се активира со гласот, па гласовното активирање на новиот ретровизор не изненадува. Името на новите ретровизори е Ticmirror, и ќе бидат на некој начин […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите конкуренти на Nest, британскиот Hive го збогати портфолиото на производи за паметниот дом со три нови продукти. Покрај термостат, компанијата додаде паметен приклучок, сензор за врата и прозорец и сензор за детектирање на движење. Сите уреди се поврзани на интернет и можат да се контролираат преко едноставна апликација на телефон. Сите уреди […]

Прочитај повеќе

Smart ThinQ Hub e нов центар од LG за менаџирање на паметните уреди кои комуницираат меѓу себе преку интернет. ThinQ Hub ќе овозможи поврзување на фрижидери, машини за перење, шпорети и клима уреди на едно место, но со едно ограничување – сите уреди мора да бидат производи на LG. Станува збор за систем на кој […]

Прочитај повеќе

Њујорчанецот Отис Џонсон е еден од ретките луѓе кои успеале да патуваат напред во времето. По 44 години поминати во затвор поради обид за убиство на полицаец, 69-годишниот г. Џонсон сега е на слобода, но светот не е истиот како што го оставил. Всушност, за него, светот е како некој футуристички филм. Паметни телефони, Bluetooth […]

Прочитај повеќе

Сан Франциско овој месец се буди со „No Tech Zone“ знаци. Не станува збор за официјално поставени предупредувања и зони во кои се забранува користење на технологија од градските власти, туку за уметничка инсталација на Иван Кеш. Тој е уметник од Сан Франциско, кој со инсталацијата сака да ја подигне свеста за сѐ поголемото присуство […]

Прочитај повеќе

Бежичното полнење на паметните телефони наскоро би можело да биде подеднакво брзо со каблите, вели извештајот на Wireless Power Consortium. Новата верзија и спецификации на Qi ќе овозможат полнење на батреиите при 15W за сите уреди кои поддржуваат бежично полнење. „Неколку производители веќе нудат жичано полнење за своите уреди со кое може да се наполни […]

Прочитај повеќе

Bellabeat, хрватскиот стартап кој работи со апликации за бременост, имаше успешен настап на CES 2015 во Лас Вегас, пренесува Netokracija. Стартапот кој веќе има добиено неколку милиони долари инвестиција за развој на своите продукти, сега успеа да се договори со американските продавници BestBuy и Target. Bellabeat на CES ги претстави своите уникатни паметни уреди како […]

Прочитај повеќе

Европската Унија во 2015 година ќе воведе нови правила за енергетска ефикасност кога се во прашање паметните домашни уреди и телевизорите кои се поврзани на интернет. Овие уред сега ќе мора автоматски да се исклучуваат кога не се во употреба за да заштедат енергија, јави BBC. Уредите кои се опфатени со новата регулатива се со […]

Прочитај повеќе