Microsoft размислува да воведе бесплатна верзија на Windows Phone и Windows RT кои би им биле достапни на производителите на паметни телефони и таблет компјутери. Сепак во моментов Microsoft е концентран на следната надградба на оперативниот систем Windows 8.2 Threshold, јавува Verge. Бесплатниот оперативен систем ќе значи и пад на цената на телефоните, за кои […]

Прочитај повеќе

Huawei ќе се повлече од американскиот пазар, најави директорот на кинескиот производител на паметни телефони, Рен Женгеи. Во интервју за францускиот LesEchos.fr г. Женгеи изјави дека нема намера веќе да се расправа со американските власти кои гледаат на Huawei како на шпион на Кина. „Ако Huawei е ставен во средина на односите помеѓу САД и […]

Прочитај повеќе

Можеби Grand Theft Auto V урива рекорди и е најпродавана игра на сите времиња, но Rockstar не ги заборава ни своите постари игри. Следниот месец фановите на играта можат да го очекуваат можеби најдобриот дел од серијалот, GTA: San Andreas на своите паметни телефони и таблет компјутери. San Andreas доаѓа по GTA 3 и GTA: […]

Прочитај повеќе

Федералната комисија за комуникации FCC наскоро би можела да донесе препорака со која на ќе дозволат користење на телефони во авионите, кога авионот се наоѓа на висина над 3.000 метри, јавува Wall Street Journal. Регулативата доаѓа по најавата на Европската агенција за авиопревоз која исто така неодамна им дозволи користење на паметни телефони или таблет […]

Прочитај повеќе

Европа ќе го релаксира правилата кои се однесуваат на користење паметни уреди во текот на летањето со авион, јавува BBC. Доколку сте во групата луѓе кој многу тешко, се одвојуваат од својот паметен телефон или таблет, новите препораки на Европската агенција за воздушна безбедност ќе ги дочекате со нетрпение. Наскоро патниците со авион ќе можат […]

Прочитај повеќе

Оперативниот систем на Google го освои глобалниот мобилен пазар, со сега над 81 отсто учинок, односно 211,6 милиони испорачани Android телефони во третиот квартал. Конкурентниот iOS имаше мал пад на 12,9 отсто со испорачани 33,8 милиони уреди, а по него следат Windows Phone со 3,6 отсто и BlackBerry со 0,6 отсто. Иако се забележува заситеност […]

Прочитај повеќе

iPhone 5S е еден од пoнапредните паметни телефони, прв на пазарот со 64-битен A7 процесор и можност за отклучување со отисок од прст. Но, рецензиите не значат ништо во моментот кога одбираме телефон, бидејќи тоа што ни е важно е што очекуваме од паметен телефон и колку ќе платиме за него. Првото може да се […]

Прочитај повеќе

Не само Samsung, туку најголем број на производителите на Android паметни телефони ги лажираат бенчмарк тестовите. Констатацијата доаѓа по исцрпното и ригорозно истражувањето кое го направи Anandtech, а испитуваа поголем број на телефони и таблет компјутери. Во листата на „измамници“ сe и компаниите кои ги произведуваат најдобрите телефони. HTC One, LG G2, Nexus, Samsung Galaxy […]

Прочитај повеќе

HTC ги продаде последните акции кои ги имаше во Beats Electronics на Др. Дре, само две години откако купи 51 отсто од аудио компанијата за 265 милиони долари. Популарната технологија на Beats беше додадена во HTC телефоните, но не успеа да го спречи падот на тајванскиот мобилен гигант кој наиде на сериозна конкуренција oд Samsung. […]

Прочитај повеќе

Интернет на нештата е следниот голем чекор за паметните уреди, фрижидери и кафемати поврзани на интернет, плаќање со мобилни уреди и регулација на температурата на климата преку интернет, се само дел од примерите од оваа технолошка револуција. Иако сеуште овие уреди не се премногу застапени или искомерцијализирани, проекти како Gecko, кои ја започнуваат транзицијата се […]

Прочитај повеќе

Стартапот Bump Technologies, кој ја креираше апликацијата за споделување на фајлови – Bump отсега е во сопственост на Google, јави New York Times. „Наша цел во Bump отсекогаш беше да ги направиме наједноставните алатки за споделување на информации со останатите корисници и нивните уреди. Се обидуваме да креираме искуства кои наликуваат на магија, кои се овозможени од […]

Прочитај повеќе

Иако паметните часовници засега имаат улога само како “продолжена рака” на паметните телефони, поради својата природа нудат многу повеќе можности. Како и кај телефоните, иднината на паметните часовници зависи воглавном од апликациите кои ќе бидат на нив. Sony Smartwatch 2, Samsung Galaxy Gear, Pebble се дел од веќе претставените часовници, а на големо се зборува […]

Прочитај повеќе