Паметните телефони можат да заменат добар дел од функциите и прегледите за кои е потребна скапа медицинска опрема, вели Ендрју Баставрос во својот TED говор. Г. Баставрос покажува како конвој со скапа медицинска опрема, сега е заменет со човек на велосипед со паметен телефон кој ги испраќа информациите до лекари специјалисти кои лоцирани било каде […]

Прочитај повеќе

Од Facebook, Тwitter, Instagram, Pinterest и имејл до игри, фитнес и финансиски апликации, видео, музика до Skype, Whatsapp и Viber…

Прочитај повеќе

Thermodo е додаток со температурен сензор за Android или iOS телефоните. Со додатокот телефоните ќе можат да ја покажат точната температура на воздухот. Кога сака да ја дознае температурата, корисникот треба да го приклучи сензорот во приклучокот за слушалки и да ја отчитаат температурата. Цената на Thermodo е 30 долари за стандардната верзија и 45 […]

Прочитај повеќе

Европскиот Парламент донесе одлука со која до 2017 година паметните телефони во Европа ќе доаѓаат со универзален полнач. Одлуката е донесена имајќи ги во предвид корисниците кои се малтретираат со кабли ако имаат повеќе уреди дома, но и поради намалување на електронскиот отпад кој се генерира секоја година. „Задоволна сум што најдовме решение за воведување […]

Прочитај повеќе

До крајот на годината ќе може да го видиме резултатот од соработката на Ештон Качер и Lenovo. Маркетинг директорот на Lenovo, Дејвид Роман вели дека соработката со Качер не е само маркетинг трик туку дека актерот помага во развојот на продуктите. „Знам дека звучи банално, но вистина е… Тој не само што се гледа како […]

Прочитај повеќе

Intel ги претстави Merrifield и Moorefield следната генерација на 64-битни процесори за паметни телефони. Двата процесора се дел од Atom серијата односно Atom Z3400 Merrifield е двојадрен процесор, а Atom Z3500 Moorefield четири јадрен процесор. Со овие процесори Intel се надева на поголем удел во пазарот на паметни телефони, а според првите тестови процесорите се […]

Прочитај повеќе

Canonical конечно ќе го презентира повеќе податоци за Ubuntu телефоните на годинешнaта Mobile World Congress во Барселона. Засега е познато дека првите два телефони кои доаѓаат во 2014 година се од кинескиот производител Meizu и шпанскиот производител BQ Readers. Освен ова до 2015 година се најавени два големи производители на телекомуникациска опрема, кои ќе се […]

Прочитај повеќе

За прв пат во една календарска години се продадени над милијарда паметни телефони, вели извештајот на IDC. Во 2013 година се продадени 1.004 милиони паметни телефони што е пораст од 38,4 отсто во однос на 2012. Причина за зголемувањето на продадени телефоно е поради поевтините модели кои се купуваат во пазарите во развој како Кина […]

Прочитај повеќе

Lenovo за 2,91 милијарди долари ја купува Motorola од Google, потврди директорот Лери Пејџ. Motorola е во сопственост на Google, кој во 2012 година потроши 12,5 милијарди долари за оделот за мобилни телефони и огромното патент портфолио. Според договорот за продажбата на Motorola, најголем дел од овие патенти ќе останат во сопственост на Google, кој […]

Прочитај повеќе

Ако досега се објавуваше по еден Nexus брендиран телефон годишно, отсега е можно да видиме неколку Google-брендирани телефони од разни производители, пренесува рускиот блогер Елдар Муртазин, кој има добро реноме кога се работи за шпекулации на мобилниот пазар. Nexus 5 можеби ќе биде последниот oд Nexus моделите, кои беа стартувани да го покажат најдоброто од […]

Прочитај повеќе

Во 2013 година користењето на паметни телефони е зголемено за 115 отсто, а порастот е предводен од апликациите за испраќање пораки, јавува Flurry. Апликациите за пораки и друштвените мрежи имаат пораст во својата употреба од дури 203 отсто; зад нив се апликациите за продуктивност како Evernote и Quip и сличните на нив со 149 отсто. […]

Прочитај повеќе

Archos ги претстави своите два нови паметни телефони 50 Helium 4G и 45 Helium 4G пред почетокот на Consumer Electronic Show саемот кој почнува од следната недела. Според The Next Web, двата телефони најверојатно ќе работат на фабрички Android 4.3, односно немодифициран ОС како што го има замислено Google, а не производителот на телефоните. Двата […]

Прочитај повеќе