Нашиот мозок постојано се адаптира и тоа не само на секојдневните ситуации, туку и на технологијата која редовно ја користиме. Влијанието на повторувањата кои ги прават музичарите или гејмерите со прстите се документирани, а новитет е дека и користењето на екраните на допир имаат слично влијание, пренесува Wired, повикувајќи се на истражување објавено во Current […]

Прочитај повеќе

Американците во 2014 година правеле по 10,3 милијарди фотографии секој месец, покажува истражување на Shutterfly , што јасно покажува дека благодарение на паметните телефони доживуваме хиперпродукција на фотографска содржина. Но, ова и не е толку добро колку што изгледа. Земете било кои од фотографиите од пред 10 години, речиси за секоја од нив ќе се […]

Прочитај повеќе

Бразил, Индонезија, Мексико, Турција и Индија се новите локации на кој треба да се концентрирате доколку сте развивач на мобилни апликации, вели анализата на App Annie. Според аналитичарите порастот е предизвикан од намалувањето на цената на паметните телефони и таблет компјутери кои сега се попристани до корисниците. Споменатите држави имаат голем број на жители, па […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi е на третото место во производство на паметни телефони, без притоа речиси воопшто да ја напушти Азија. Компанијата во изминатиот квартал е одговорна за 5,3 отсто од продадените 327 милиони паметни телефони. Ова е прв пат Xiaomi да се најде помеѓу првите пет производители до сега. Во период од […]

Прочитај повеќе

Откако имаше кратка афера со Google, кој потроши 12,5 милијарди долари за производителот на мобилни телефони, сега Motorola се префрла кај Lenovo, кој пак потроши 2,9 милијарди долари да ја откупи од Google. Google призна дека не беше толку заинтересиран за телефоните на Motorola, колку што го интересираше портфолиото на патенти со кои ќе го […]

Прочитај повеќе

Lenovo ќе започне официјално да ги продава своите паметни телефони преку двата мобилни оператори One и Vip. Најавени се осум модели, меѓу кои е и high-end телефонот Lenovo Vibe Z2 Pro, иако кај операторите во моментот се достапни само три модели кои чинат околу 6.000, 8.000 и 18.000 денари. Другите најавени модели се Vibe X, […]

Прочитај повеќе

Opera ќе биде изборот на Microsoft кога се во прашање телефоните со послаби перформанси. Прелистувачот ќе го замени Internet Explorer на Nokia Series 30+, Series 40 и Nokia Asha. Станува збор не само за телефони кои се со послаби перформанси, туку и за телефони кои не доаѓаат со Windows Phone оперативен систем. Дополнително ова можеби […]

Прочитај повеќе

Lenovo, најголемиот светски производител на PC-ја, полека се претвара и во мобилна компанија која сака да го освои глобалниот пазар на телефони. Кинескиот производител во вториот квартал за прв пат испорача повеќе паметни телефони, 15,8 милиони парчиња, од лаптопи, 14,5 милиони. Според Lenovo, продажбата на телефони се дуплирала во последните месеци, а зголемена и продажбата […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе престане со развој на нови Android телефони, што значи дека Nokia X серијата ќе биде единствена кога се во прашање Android телефони од Microsoft, јави ВВС. Прекинот на Nokia X уредите ќе ги врати овие телефони назад во Lumia одделот, а Microsoft најави дека ќе ја продолжи поддршката за Android уредите. Прекинот на […]

Прочитај повеќе

NASA планира на 11 јули да ги испрати Google Project Tango телефоните во Вселената. Телефоните би се споиле со роботитите SPHERES во вселенската станици и би се користеле како поддршка, односно очи и мозок за роботите, извести ВВС. Доколку се покажат како функционални, роботите би можеле да ги заменат астронаутите во поедноставните задачи, но и […]

Прочитај повеќе

Отсега Google Search од мобилна платформа ќе ги предупредува корисниците доколку сајтот кој се јавува во резултатите од пребарувањето не е правилно oптимизиран за паметните телефони. Наместо на резултатот кој се појавува при пребарувањето, линкот води до почетната страна на сајтот. Во пребарувањето ваквите линкoви ќе доаѓаат со предупредување дека сајтот не е оптимизиран за […]

Прочитај повеќе

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) објави ново истражување на јавното мислење за електронските комуникации, со кое се анкетирани 1.100 испитаници. Испитувањето покажува дека 90,9 отсто од населението има мобилен телефон, но голем дел од нив не се задоволни од услугите. Според корисниците, квалитетот на услуги е намален во однос на лани, а најголемите критики се […]

Прочитај повеќе