Во период во кој за „флегшип“ телефон се потребни неколку стотици ако не и илјада долари, Nokia го претстави Nokia 7.1 телефонот. Ова е обид на HMD (сопственик на името Nokia) да се претстави пред широка публика, со солиден и достапен телефон. Телефонот како најголем дел од телефоните денес доаѓа со стаклена предна и задна […]

Прочитај повеќе

Се чини дека времето на нови дизајни на паметни телефони е зад нас. Сите телефони кои излегуваат налкуваат еден на друг. Правоаголник со голем екран. Ова секако не беше случај до пред неколку години. Тогаш излегуваа куп најразлични телефони: со физичка тастатура; на преклопоување; со извлекување на тастатурата од долу или од страна и куп […]

Прочитај повеќе

Холографскиот телефон е сѐ поблиску до пазарот. Производителот на камери RED, го најави овој телефон во јуни, но засега сè уште сме без премногу податоци за телефонот. Сепак, компанијата на својот форум срамежливо најавува дека првите нарачки започнуваат во април. Новитет се неколку технички спецификации на уредот. Официјално Hydrogen One доаѓа со Snapdragon 835x прoцесор. Екранот е […]

Прочитај повеќе

Razer без сомневање е еден од производителите на гејминг додатоци кои се најквалитетни и најиздржливи. Сепак новиот додаток на листата производи најверојатно ќе ве изненади. Компанијата го претстави Razer Phone, првиот гејминг телефон за кој сме слушнале. Можеби подобар опис на уредот е рачна гејминг конзола со оглед на хардверот што Razer го ставил во […]

Прочитај повеќе

Има нешто интересно во откривање тајни поврзани со вашиот телефон, а Phone Doctor Plus не сака ништо повеќе отколку да ви ги сервира сите нив од едно појдовно место. Phone Doctor Plus е апликација која ви помага да откриете потенцијални проблеми со вашиот телефон така што тестира над 30 парчиња хардвер, односно сензори. Процедурата од таквото […]

Прочитај повеќе

Производителот на камери RED креира телефон кој доаѓа со холографски дисплеј. Hydrogen One е телефон со 5.7 инчен дисплеј кој ќе може да прикажува и 3D, холографска содржина. Со оглед на тоа дека нема други телефони со холограф, тешко  е да се замисли за што точно станува збор или како функционира технологијата. Она што е […]

Прочитај повеќе

Енди Рубин познат како таткото на Android, еднаш веќе го предизвика Apple со креирањето на Android. Сега претставува паметен телефон, кој е предизвик за Apple, но можеби многу повеќе за производителите на Android уреди. Телефонот кој доаѓа од креаторот на Android доаѓа под името Essential. Дизајнот на новиот телефон е еден од најубавите кои сме […]

Прочитај повеќе

Moonlite проекторот е еден од најдобрите и наједноставните уреди. Уредот кој Натали Рибут го користеше за да и раскаже приказни пред спење на својата ќерка сега е успешна Kickstarter приказна. Станува збор за додаток за паметен телефон кој го користи блицот за да го претвори телефонот во проектор. Додатокот доаѓа со мини слајдови кои се […]

Прочитај повеќе

Некогашниот гигант и производител на најпродаваните телефони на пазарот,  повторно планира да се врати во игра. Овојпат наместо лошите оперативни системи кои во голема мера придонесоа за пропаста на Nokia, компанијата најавува нов телефон со Android оперативен систем. Неодамнешните тестови на Geekbench овозможуваат прв поглед на уредот. Nokia D1C доаѓа со 8-јадрен Qualcomm процесор на 1.4GHz, […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на комуникациска опрема и телефони, ZTE, ја повика јавноста со свои идеи да го дизајнира нивниот нов паметен телефон. Project CSX, скратено од Crowd Sourced X, е со идеја корисниците да помогнат во создавањето на телефонот. Првите идеи се интересни како: додавање на маска со соларен панел или втор дисплеј кој може да […]

Прочитај повеќе

Lenovo CPlus е телефон кој можете да го носите како алка, иако можеби поинтересен е Folio таблет компјутерот кој може да го чувате превиткан во џеб. Доколку уредите не се покажат како успешни, во издржливост пред сѐ, најверојатно во иднина ќе имаме можност да видиме повеќе вакви хибриди на телефони и часовници. CPlus телефонот доаѓа […]

Прочитај повеќе

Градежниот гигант Dewalt претстави издржлив паметен телефон чија целна група се градежните работници. Според компанијата, постои побарувачка на телефони кои можат да издржат услови на работно место. Цената на уредот не е занемарлива, чини 550 долари, но купувачите добиваат телефон кој може да издржи пад од 2 метра врз бетон, но и температури од -20 […]

Прочитај повеќе