Милиони фотографии на корисници на Mac се украдени последните 13 години, благодарение на безбедносен пропуст. Малициозниот софтвер автоматски ги вклучувал камерите и микрофоните и детектирал кога корисникот пребарувал порнографија, јави Ars Technica. Софтверот наречен Fruitfly е креиран од Филип Дурчински од Охајо. Сега креторот на софтверот е пред судот, а обвинителот откри дека кодот за FruitFly […]

Прочитај повеќе

Worldwide Developers Conference (WWDC) е огромен настана и за фановите на Apple и за ИТ светот. Сите очи се свртени кон сцената на која Apple од година за година претставува по некој уред или сервис со кој комплетно ја раздрмува индустријата. И оваа година се случи нешто неверојатно – покрај нов оперативен систем, нови апликации, […]

Прочитај повеќе

Apple во новиот OS X конечно ќе ги „пензионира“ Aperture и iPhoto, а на нивно место доаѓа новиот сервис Photos for OS X. Корисниците изгледот на новата апликација можат да го видат на бета верзијата на OS X 10.10.3, јави Macworld. Photos for OS X или само Photos не отстапува од новиот „flat“ дизајн за […]

Прочитај повеќе

Безбедносни експерти Red Hat открија безбедносен пропуст во Bourne Again Shell. Пропустот е наречен Bash bug, а ги зафаќа Linux и OS X оперативните системи. Пропустот и опасноста доаѓаат бидејќи може да се креираат „environment variables“ со специјално креирани вредности пред да се повика bash shell. Променливите можат да содржат код, кој се извршува во […]

Прочитај повеќе

Освен новата верзија на iOS 8, Apple на WWDC ја претстави и новата верзија на оперативниот систем за Mac, OS X 10.10 Yosemite. Оперативниот систем позајмува од дизајнот на iOS, а добар дел од новитетите како Family Sharing и Continuity се заеднички во обид на Apple да ги спои двата оперативни системи. Оперативниот систем Yosemite, […]

Прочитај повеќе

Appmethod е нова алатка за развивачи на апликација од Embarcadero со коja ќе може да се креираат апликации за сите мобилни платформи. Креаторот тврди дека со Appmethod се достапни сите алатки за развој на Android, iOS, Windows Phone и OS X апликации. „Appmethod генерира супер објект кои компајлира директно на процесорот, со што се елиминира […]

Прочитај повеќе

Apple ја претстави новата верзија на OS X 10.9 Mavericks и ќе го означи почетокот на бесплатен оперативен систем за Mac компјутерите. Mavericks е претставен на 22 октомври на пресконференцијата на Apple, заедно со новите верзии на iPad. „Денес, трошењето на стотици долари за оперативен систем со кој ќе можете да добиете најмногу од вашиот […]

Прочитај повеќе

Секој Mac корисник кој ја има направено последната надградба на системот, доколку отвори веб-сајт кој содржи Java содржина, ќе биде пречекан со пораката дека недостасува додатокот. Ова е само уште еден чекор на Apple во отстранувањето на Java од својот софтвер. Претходно тие ја укинаа пре-инсталираната верзија на Java која доаѓаше со сите Mac компјутери, […]

Прочитај повеќе

Се чини дека таблет компјутерите и мобилните оперативни системи имаат огромен ефект врз декстоп оперативните системи. Прво дојде Lion OS X на Apple, и воведе еден куп новитети инспирирани од успешноста на iOS мобилниот оперативен систем, што е многу скратена верзија на OS X и се користи кај iPad и iPhone мобилните уреди. Потоа го […]

Прочитај повеќе

Sparrow бета е нов, минималистички декстоп имејл клиент за Mac. Левиот дел од интерфејсот на Sparrow каде што се излистани имејловите наликува на Twitter т.е делот каде се излистани твитовите, или во случај на Sparrow каде се излистани субјектот, кој го пратил, време и краток почеток од мејлот. Десниот простор е наменет за содржината на мејлот. Sparrow вметнува и мал индикатор во горниот тулбар кој ве информира во случај на нов мејл.

Прочитај повеќе