Норвешката компанија Opera Software, автор на популарниот прелистувач се ребрендира во Othello Corporation ASA, јави Reuters. Компанијата е најпозната по развојот на Opera, но прелистувачот од 2016 година е во сопственост на кинески конзорциум. Во јули 2016 конзорциумот го купи прелистувачот за 600 милиони долари. Конечно зделката е финализирана минатиот месец, јави Next Web. Промената на името […]

Прочитај повеќе

Веб прелистувачот за паметни телефони Dolphin, кој веќе е многу популарен на Android уредите, од сега е достапен и за оперативниот систем на Apple, iOS. Новиот веб прелистувач Dolphin за iPhone ги носи со себе опциите кои веќе се достапни за корисниците на Android уредите. Веб прелистувачот Dolphin за Android до сега е преземен повеќе од […]

Прочитај повеќе

Оpera ги претстави своите нови Mini 6 и Mobile 11 прелистувачи за мобилните телефони и таблет компјутери. Mini, кој ги компресира страните за да добие на брзина, е наменет за телефоните од постарата генерација кои работат на разни платформи, пример J2ME, додека Mobile 11 е наменета за помоќните мобилни уреди и таблет компјутери.

Прочитај повеќе

Opera стартуваше веб базирана продавница за бесплатни и платени мобилни апликации за разни платформи и уреди, пример Java, Symbian, Android, Blackberry, Windows Mobile и Palm. Апликациите од Mobile Store се наменети за популарниот мобилен прелистувач Opera Mini кој ќе си има копче за пристап до продавницата која е Chrome App Store за декстоп прелистувачот.

Прочитај повеќе

Opera можеби е еден од поретко користените десктоп прелистувачи, но затоа Opera Mini и Opera Mobile се доста користени на мобилните уреди пред се поради брзината наспроти вградените мобилни прелистувачи.

Прочитај повеќе

Оpera објави извештај во кој откри статистика за нивниот мобилен пречистувач Opera Mini кој во октомври 2010 бил користен од 76 милиони корисници и се прегледани 41.6 милијарда веб страни, што е за 92 отсто пораст според бројот на корисниците од ланскиот октомври, односно 142 отсто повеќе прегледани страни.

Прочитај повеќе

Корисниците на мобилната Opera Mini прегледаа над 1 милијарди страни секој ден, а секоја секунда се компресираат преку 11.500 веб страни пред да ја прати таа содржина до телефоните ширум светот објави Opera славејќи го ова достигнување кое е навистина вредно бидејќи Android, iPhone и другите паметни телефони си имаат свои прелистувачи.

Прочитај повеќе