Adobe Premiere Elements е алатка која се одликува со одлични можности за автоматско создавање слајдшоу во фото и видео форма. Но, таквото нешто доаѓа со цена. Иако нѝ се допаѓа Sensei енџинот кој, темелен на вештачка интелигенција, допринесува до импресивен и софистициран краен резултат, Windows верзијата на алатката сепак не работи со HEVC и HEIF […]

Прочитај повеќе

Со мотото Empowerment through open source, интернационалната компанија Keitaro, ве кани на „Think open“, настан за отворен код. Настанот ќе се одржи на 22-ри март во хотелот „Театар“, Битола. На настанот посетителите ќе имаат можност да го слушнат мислењето на говорниците за многу теми поврзани со отворениот код. Ќе бидат отворени прашања за тоа кои […]

Прочитај повеќе

Мини серијал кој на кратко ја дефинира IT терминологијата. 32bit – Мерка за тоа колку информации е способен компјутерот да процесира од еднаш. Постарите компјутери се 32 битни. 64bit – Технологија која ги процесира информациите во поголеми парчиња. Модерните компјутери се 64 битни. ADSL – Asymmetric Digital Subscriber Line е технологија која ја конвертира стандардната […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите азиски технолошки гиганти, барем кога автономните возила се во прашање, Baidu, наскоро ќе ја рашири тест програмата. Компанијата заедно со Ford инвестираше во LIDAR компанијата Velodyne, но сега се подготвени за поголеми партнерства. Колку поголеми? Baidu објави дека во целост ќе ја отвори својата платформа. Ова не само што ќе им помогне на […]

Прочитај повеќе

Група хакери ентузијасти од САД, во обид да ги рекреираат алатките на Националната агенција за безбедност (NSA), која неодамна беше хакирана, креираа сопствени алатки со отворен код. Софтверот и хардверот кои ги креираа, се базираат на новинарска статија на весникот Spiegel. Алатките се дело на Џо Фицпатрик, кој во кусото видео ги презентира можностите на Slotscreamer која […]

Прочитај повеќе

Целиот софтвер кој ќе биде изработен за бугарската влада или државните агенции, мора да биде со отворен код. Парламентот на Бугарија и официјално го донесе законот со кој ја обврзува државата софтверот кој го користат да мора да биде јавно достапен. Во Македонија имаше ваков обид во 2010-та година, но предлогот за Националната политика за […]

Прочитај повеќе

Претставен е аудио плеер за лица со посебни потреби, изработен според стандардите на World Wide Web Consortium (W3C) за достапност до веб содржини. Плеерот наречен Fandango е победник на конкурсот за воведување на дигитални технологии во културните институции, КулТИП 2014, организиран од Британскиот совет и ФИНКИ. Fandango е изработен од Националната и универзитетска библиотека „Св. […]

Прочитај повеќе

Тим од четири инжинери од Spark работи на паметен термостат кој ќе му биде конкуренција на Nest. Засега термостатот е во почетна фаза а веќе има сензори за влажност и температура, IR детектор за движење, едноставен дисплеј и Spark Core. Токму Spark Core е центарот на уредот, a претставува Wi-Fi плочка за развивање која е […]

Прочитај повеќе

Според информациите на Државниот завод за статистика на Македонија во 2010 и 2011 година употребата на слободен софтвер бележи раст во приватниот сектор (мали, средни, големи претпријатија) и јавниот сектор (министерства, агенции, јавни претпријатија и локална самоуправа), вели Слободен софтвер Македонија. Еве го останатиот дел од нивното соопштение: Во 2010 година употребата на „бесплатен (open […]

Прочитај повеќе

Google Summer of Code  e глобална програма која им овозможува на студентите кои се постари од 18 години да пишуваат код за разни проекти за слободен софтвер. Накратко, ќе можете да работите за светски проекти за слободен софтвер во одлични тимови, каде ќе работите на реални проблеми и вашата работа веднаш ќе биде видлива. Порај можноста […]

Прочитај повеќе

Google Code-in е натпревар за ученици од средните училишта (13-17 години) со цел да се охрабрат младите да учествуваат и придонесуваат во изработка на софтвер со отворен код. Овој натпревар сигурно на повеќето од средношколците ќе им биде прва средба со светот на слободниот софтвер. Во натпреварот се вклучени организациите кои имаат искуство со менторирање студенти […]

Прочитај повеќе

Според Wall Street Journal, Samsung наредната година својот мобилен оперативен систем Bada ќе го направи open source. Samsung веќе имаат изјавено дека не планираат да купуваат мобилен оперативен откако излегоа шпекулациите дека постои можност да го откупат оперативниот систем на HP, WebOS. Причина за потегот на Samsung да го oслободи кодот на Badа e потегот […]

Прочитај повеќе