Доколку ги следевте насилните протести на две групи демонстранти против и за именувањето на Талат Џафери за министер за одбрана кои се случија во петокот, односно саботата, тогаш големи се шансите да сте ги гледале немирите преку YouTube видео. Покрај политичките препукувања, протестите беа најсериозните вести викендов, и секој медиум, традиционален или на веб, се […]

Прочитај повеќе

Популарниот Reddit имаше уште еден успешен ден на Интернет. Овојпат успеа да го викне основачот на Microsoft, Бил Гејтс, да има „прашање и одговори“ со заедницата, позната по своите иронични коментари. Затоа и не беше чудно што eдно од прашањата беше и малку зајадливи како „Дали навистина, ама мислам навистина користиш Bing?”. Но, г. Гејтс […]

Прочитај повеќе

 
Само со мал буџет под 1.000 евра, но со голема идеја и малку интернет промоција, маркетинг агенцијата Novocortex, со герела маркетинг успешно го промовираше својот клиент, холандската осигурителна компанија VrijVerzekerd. За да го изведе добра промоција со малку пари Novocortex направи герила маркетинг кампања „Гребнатини на вашиот автомобил“.

Прочитај повеќе

DeviantArt.com (devArt) е сајт кој претставува интернационална онлајн заедница на артисти вклучувајќи фотографи, сликари, аниматори, дизајнери, графичари… создаден во 2000 година, devArt денеска е во својата шеста верзија и има над 10 милиони регистрирани членови кои имаат објавено над 75 милиони свои дела, а бројот секојдневно се зголемува за околу 100.000.

Прочитај повеќе