Минатата недела Microsoft објави дека компанијата ги затвора физичките продавници. Веста доаѓа откако компанијата поради пандемијата веќе ги имаше затворено продавниците неколку месеци, но конечната одлука е дека овие продавници и официјално заминуваат во историја. Во блогот со наслов „нов пристап кон продажбата“ компанијата ги објаснува идните чекори во овој сектор. Компанијата се фокусира на […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите ланци на маркети, Tinex конечно доби своја онлајн верзија. Онлајн верзија на ланецот супермаркети отвори на 17 декември, но засега е достапна единствено на жителите на Скопје. Секако купувачите ќе можат да купат производ онлајн и да го чекаат дома. За почеток во E-Tinex, се достапни 6000 производи во 22 категории. Производите […]

Прочитај повеќе

Дали партнерството со Google и гласовниот асистент ќе успее да му помогне на Walmart да се врати како најголема продавница? Компанијата до неодамна беше лидер во продажбата, но промената на нaвиките на купувачите ги смести зад Amazon. Соработката на овие два гиганти можеби најдобро ја покажува заканата која ја чувствуваат од Amazon. За Google освен […]

Прочитај повеќе

До крајот на 2016 година „балканскиoт Amazon” ќе стартува во Словенија, a во 2017 година ќе влезе и во Србија, вели Тарек Зитоун од хрватскиот гигант за претпродажба Agrokor. Компанијата неодамна го отвори Abrakadabra најавуван како „регионален Amazon“, а целта ќе им биде онлајн продажба во целиот регион. Засега компанијата продава исклучиво во Хрватска, а пет […]

Прочитај повеќе

Kuprоo.mk е нов виртуелен шопинг центар креиран од Whyoo, со кој сакаат да им овозможат на сите корисници од Македонија да продаваат и купуваат прозводи онлајн. Сервисот ќе биде своевиден македонски Еbay, и слично како и на популарниот сајт за е-трговија, еден од начините на продавање ќе биде аукцијата, каде заинтересираните ќе можат да се […]

Прочитај повеќе

Еден од најпопуларните продавници за рачно изработен накит, облека и уметнички дела Etsy, објави алатка со која корисниците ќе можат да си креираат сопствени електронски продавници. Наречена Pattern, алатката од 15 долари ќе овозможи корисниците да креират персонализира страна за своите производи. Компанијата се надева дека заедницата изградена околу сервисот ќе ги привлече и продавачите. […]

Прочитај повеќе

Кинескиот гигант Alibaba се согласи да инвестира 1,25 милијарди долари во ланецот за достава Ele.me, јави Reuters. Во превод, името на сервисот значи „Гладни?“. Со ова Alibaba ќе стане најголем инвеститор во стартапот и ќе добие 27,7 отсто од акциите на Ele.me. Инвестицијата е продолжување на праксата на најголемата кинеска продавница за offline-to-online стратегијата која […]

Прочитај повеќе

Разводот доаѓа очекувано. Компаниите уште во ланскиот септември најавија дека ќе се делат во два посебни ентитета, што сега беше проследено и со официјално известување. Онлајн продавницата и сервисот за плаќање стануваат две одделени компании, и сега PayPal по втор пат ќе биде тргуван на берзата откако беше стартуван пред 17 години. Компаниите велат дека […]

Прочитај повеќе

Amazon започнува со нова понуда на услуги во 41 држава во САД, со кои ќе понуди се што може да се купи. Онлајн продавницата пред десетина години започна да продава книги онлајн, па стана магацин од каде може да се купи се, а сега започнуваат да нудат и услуги по дома. „Имаме 85 милиони корисници […]

Прочитај повеќе

Минатата недела со „Black Friday“ започна божиќната треска во САД и се чини дека нема подобра прилика за претставување на магацините на најголемата светска онлајн продавница Amazon од овој период. Business Insider имаше можност да ги посети магацините кои компанијата ги нарекува „fulfillment centers“. Во овој период Amazon има над милион испораки дневно, вработуваат дополнителни […]

Прочитај повеќе

Oткако отвори своја е-продавница во Македонија, Србија и Бугарија, Market Konekt сега се проширува и во Албанија. Продавницата ќе им понуди на локалните и регионалните бизниси, околу 5.900, да тргуваат со 100.000 различни производи и преку различните границите. Основачот на е-продавницата, R3 Infomedia, вели дека бизнисите ќе можат да ги претстават своите производи во другите […]

Прочитај повеќе

Онлајн продавницата MarketKonekt на R3 Infomedia, компанијата зад Златна Книга и GetLokal.mk, сега се шири и во Србија, две година откако беше стартуван сервисот во Македонија, и подоцна проширен во Бугарија. Влегување во новиот пазар ќе им овозможи на македонските компании да тргуваат онлајн и со српските компании, а наскоро ќе можат да соработуваат и […]

Прочитај повеќе