Соединетите Американски Држави, Русија и Кина не го потпишаа меѓународниот договор се кој се креира рамка за сајбер безбедност. Договорот е под покровителство на францускиот претседател Емануел Макрон и неколку технички компании помеѓу кои и Microsoft, Google и Facebook. Договорот треба да биде пандан на Женевската конвенција за интернет. Со него ќе се креираат некакви […]

Прочитај повеќе

SQL Injection се дел од најчесто користените онлајн напади. Д-р Мајк Паунд на Computerfile го објаснува нападот и секако, можните последици од SQL Injection.

Прочитај повеќе

Хакерот кој ги проби iCloud профилите на холивудските ѕвезди и ги објави нивните разголени видеа и фотографии ја дочека заслужената казна. Џорџ Гарофано ќе мора да одлежи 8 месеци во затвор, што изгледа како блага казна. Жртви на нападот беа 240 луѓе, помеѓу нив неколку супер популарни актерки и спортистки. Џенифер Лоренс, Хоуп Соло, Кирстен […]

Прочитај повеќе

Пет држави членки на „Five Eyes“ побараа од компаниите да остават некаков законски пристап до криптираните податоци. Ако ова не биде реализирано, ќе бидат донесени законски измени кои ќе ги обврзат компаниите на оваа измена, пренесе Register. Five Eyes е разузнавачки сојуз од Австралија, Канада, Нов Зеланд, Обединетото Кралство и САД. По средбата која се […]

Прочитај повеќе

Човечкиот фактор е главна причина која помага во сајбер нападите. Главни цели на онлајн криминалците од април до јуни биле приватниот здравствен сектор и финансискиот сектор. Најчесто злоупотребен начин на напад се човечките грешки, поточно фишинг напади или измама за споделување на лозинка. Ова се случило во дури 36% од пробивањата, пренесе Guardian. Во тримесечјето […]

Прочитај повеќе

„Профилот ви е суспендиран“. „Итно променете ја лозинката“. „Добивме барање за промена на лозинката, ако не потекнува од вас итно променете ја лозинката“. Ова се дел од речениците со кои хакерите ги залажуваат корисниците да им ги „испратат“ лозинките. Но, за разлика од пред неколку години кога поштата која не доаѓа од компании беше лесно […]

Прочитај повеќе

На Израел отпаѓа една петтина од приватните инвестици во сајбер безбедноста. Можеби токму поради ова не ни треба да не изнанадува што Израел е лидер на ова поле. За повеќе податоци погледнете го видеото од Vice.

Прочитај повеќе

Firefox Monitor е алатка за Firefox која треба да им помогне на корисниците за поголема онлајн безбедност. Firefox Monitor има интеграција со Have I Been Pwned и ако имејл адресата се појави на листата на хакирани, корисникот ќе добие известување. Засега сервисот е во тест фаза. Околу 250 000 корисници, најголем дел од САД, го […]

Прочитај повеќе

Речиси е навозможнo да се замисли модерниот живот без интернет и куп сервиси.  За жал, се поголемиот број сервиси кои ги користиме значи и поголем дигитален отпечаток кој го оставаме и лични податоци растурени насекаде. Дел од сервисите нудат лесно бришење на овие податоци, но на дел од сервисите бришењето е исклучително сложено. Тука некаде […]

Прочитај повеќе

Федералното истражно биро објави дека уапсиле 74 луѓе кои се обвинети за кражба на банковни сметки, преку имејл измами. Најголем дел од уапсените се во САД, 42-ца. Потоа следат Нигерија со 29, а останатите доаѓаат од Канада, Маурициус и Полска. Најпрво преку социјален инженеринг криминалците собираат доволно податоци за да можат да ги убедат вработените […]

Прочитај повеќе

Хакерска група успешно ја проби заштитата на компанијата Securus. Оваа компанија и помага на полицијата за следење на мобилните телефони. Хакерите испратија „примерок“ од податоците до Motherboard. Интересно е што пробивањето на заштитата не е ниту најконтрoверзниот дел од оваа приказна. Securus купува податоци за корисниците и за телефоните, и потоа овие податоци ги продава […]

Прочитај повеќе

Нов стартап од Дубаи понуди 10 милиони долари за хакирање на iPhone, Android, macOS и Windows. Стартапот Crowdfense нуди 3 милиони долари за секој Zero Day пропуст. Она што е карактеристично е што компаниајта овие пари ги понуди јавно, а за ова ги извести и новинарите. „Соработуваме единстено со најдобрите експерти за безбедносни пропусти. Се […]

Прочитај повеќе