Откако во 2015-та Vip и One се споија во нова компанија one.Vip, сега телеком провајдерите, придружени од Blizoo – кој исто така беше купен од страна на one.Vip, најавија дека на 11-ти мај ќе работат под еден бренд – Vip. Со ова, Vip ќе ја зголеми значајно својата корисничка база и ќе го прошири своето […]

Прочитај повеќе

Вториот и третиот најголеми македонски оператори, Vip и One, официјално ќе се спојат во доминантниот one.Vip од 1-ви октомври 2015 година. Потврдата на спојувањето кое беше најавено пред помалку од една година, беше одобрено од Комисија за заштита на конкуренцијата, и беше потврдено од Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) која објави детали за што ќе […]

Прочитај повеќе

Комисија за заштита на конкуренцијата го одобри спојувањето на Vip и One кои заедно ќе станат најголем оператор во Македонија, со над 51 отсто, или заедно над 715.000 корисници. Покрај мобилната технологија, двата оператори ќе понудат и фиксни и телевизиски услуги, иако засега нема детали како ќе ги изведат услугите. One го има Boom TV, […]

Прочитај повеќе

OnePlus ја објави својата верзија на модифициран Android, која може да се користи на One паметните телефони. OxygenOS ќе го замени CyanogenMod-от кој се користеше за One телефоните на кинескиот производител. „Сакаме да потенцираме дека ја направивме првата верзија на оперативниот систем за вие (корисниците), да може да се вклучите во развојот на Oxygen. Да […]

Прочитај повеќе

Vip и One ќе треба да причекаат уште три месеци за одлуката на Комисијата за заштита на конкуренцијата, која најави дека во следните 90 работни дена ќе поведе постапка во која ќе дозволи или забрани основање на нов заеднички ентитет. Комисијата за заштита на конкуренцијата на трети февруари донесе заклучок дека постои опасност спојувањето меѓу […]

Прочитај повеќе

one.Vip. Ова ќе биде името на новиот оператор кој ќе биде спој од One и Vip. Иако компаниите молчат за детали од соработката, јасно е дека заеднички ќе имаат поголем дел од пазарот од Македонски Телеком, кој е единствената конкуренција. Заедно двете компании ќе бидат во подобра позиција да понудат пакет услуги од мобилната и […]

Прочитај повеќе

Telekom Austria Group и официјално поднесе известување до македонските власти дека сака да ги спои операторот Vip со компанијата One, која е во сопственост на Telekom Slovenije Group. Спојувањето е предмет на разгледување на институциите, но се очекува да биде одобрено во почетокот на 2015 година. Австрискиот телеком ќе биде сопственик на 55 отсто од […]

Прочитај повеќе

Telekom Austria Group влезе во партнерство со Telekom Slovenije Group за да ги спојат македонските оператори, Vip и One. Aвстрискиот телеком ќе задржи 55 отсто од уделот, и со тоа ќе има контрола од новиот ентитет, додека останатит 45 отсто одат за словенечкиот телеком, се вели во соопштението. Двата телекоми очекуваат да добијат одобрување од […]

Прочитај повеќе

Корисниците на трите најголеми македонски оператори сега можат да сурфаат со супер-брз интернет. Како што беше очекувано, One се приклучи на T-Mobile и Vip, и ја стартуваше својата 4G/LTE мрежа. Но, One го стартува 4G-то првин само за USB интернет стиковите со неколку промоции, за мобилните телефони корисниците ќе треба да почекаат. (Tnx до Горјан […]

Прочитај повеќе

Се чини заврши екслузивитетот на T-Mobile да биде единствен оператор кој ќе го продава популарниот iPhone на Apple во Македонија. По Vip, сега и One стартува нови промоции во кои го нуди најновиот iPhone 5S. Но, за разлика од T-Mobile и Vip, Оne нема да ги понуди поевтиниот и пластичен iPhone 5C, ниту постарата 3,5 […]

Прочитај повеќе

iPhone 5S е еден од пoнапредните паметни телефони, прв на пазарот со 64-битен A7 процесор и можност за отклучување со отисок од прст. Но, рецензиите не значат ништо во моментот кога одбираме телефон, бидејќи тоа што ни е важно е што очекуваме од паметен телефон и колку ќе платиме за него. Првото може да се […]

Прочитај повеќе

One конечно ги објави победниците на својот втор, овојпат зимен, Instagram натпревар. На #Zimogram беа пријавени повеќе од 1.000 фотографии од 250 автори, што е помалку пријавени фотографии од 2.500-те на #Letogram, иако фотографирањето во летото си има свои предности. Првата награда, Samsung Galaxy S3 Mini, ја освои Небојша Гелевски – Бане, втората награда, Isotoner […]

Прочитај повеќе