Со помалку спортисти на отворањето и затварањето; време на натпреварите кое е не сосем соодветно за следење; натпревари без публика; ковид мерки; ова беа едни од најчудните Олимписки игри досега. Сепак за љубителите на спортот Олимпијадите се дел од настаните кои не се пропуштаат. Јапонија, и повеќе Toyota, ги искористија овие игри да ни покажат […]

Прочитај повеќе

Иако дел од натпреварите се веќе започнати, денес официјално започнуваат Олимписките игри. Google нè потсети на Олимпијадата со супер интересни 16-битни мини видеоигри кои може да ги играме во прелистувачот. Играта (Google Doodle) е достапна веднаш со отворањето на Google Chrome или ако користите некој друг пребарувач може да отидете на страницата на пребарувачот (google.com). […]

Прочитај повеќе

Ладен туш за сите кои се надеваа дека ќе видат дел од најпопуларните е-спорт игри на Олимпијадата. Ако се надевавте дека League of Legends, Dota 2, Call of Duty, Counter-Strike, Overwatch ќе бидат олимписка дисциплина, имаме лоши вести. Олимпискиот комитет не ни помислува да дозволи игра на која има барем трошка насилство. Ова го дозна AliSports кој […]

Прочитај повеќе

„Добредојдовте во иднината“ е насловот со кој Guardian ги најави Олимписките игри 2018 година. Иронично веста излезе речиси во истиот период кога дознавме дека Македонската радиотелевизија не ги откупила правата и нема да врши пренос на Олимпијадата. Поради ова граѓаните на Македонија ќе останат без врвни спортски, но и човечки достигнувања. Дополнително, Олимписките игри речиси […]

Прочитај повеќе

Затворањата на Олимписките игри вообичаено се здодевни паради. Церемонијата во Рио беше без изненадувања, сѐ до моментот на предавањето на игрите на следниот домаќин. Од зелена цевка на средина на стадионот, излезе Супер Марио за да ги најави игрите во Токио. Во улогата на популарниот карактер од игрите на Nintendo беше премиерот на Јапонија, Шинзо Абе. Super Mario […]

Прочитај повеќе

Компетитивното играње на видеоигри – односно е-спортот, треба да биде додаден на Олимписките игри, вели Роб Пардо креатор на World of Warcraft, за BBC. „Видеоигрите се во одлична положба да бидат спорт привлечен за гледачите. Начинот на кој гледате на е-спортот е дека се потребни вештини за компетитивно натпреварување, а и рефлексите на играчите се […]

Прочитај повеќе

Иако Зимските олимписки игри во Сочи се настан во кој се слави мирот и меѓународната соработка, сепак не треба да се биде наивен и да се верува дека руските власти и Владимир Путин ќе седат мирни по откритието дека американската NSA го шпионира интернетот. Уште пред да започнат игрите – тие стартуваат на 7-ми февруари […]

Прочитај повеќе

Од утре, 7-ми до 21 февруари, започнуват Зимските oлимписки игри во Сочи. За да може да го следите целиот настан, Samsung ја претстави Sochi 2014 WOW апликацијата која ги сите информации од олимписките игри, и која им овозможува на публиката да го персонализира своето искуство, велат од Samsung Electronics. Sochi 2014 WOW известува за распоредот […]

Прочитај повеќе

Се сеќавате на забавниот филм Cool Running од деведесетите во кој јамајкански тркачи се натпреваруваат во зимски спортови? Филмот е всушност направен по вистинска приказна за јамајканскиот тим за боб санкање, кој, по неколку настапи на различни Олимпијади, ќе настапи и на овогодинешната во Сочи. Но, иако се квалификуваа за Олимписките игри, нивниот настап остана […]

Прочитај повеќе

Рускиот олимписки комитет нема намера да им дозволи на новинарите целосно да ги користат предностите на новите технологии на Зимските олимписките игри во Сочи. На новинарите им е забрането да снимаат видео преку мобилен телефон со сервиси како Vine, Instagram или YouTube со казна за забрана за пристап на стадионите. Единствено дозвола за пренос ќе […]

Прочитај повеќе

Годинешниве Олимписки игри поставија нови стандарди за тоа како ќе се врши преносот на спортски настани во иднина. Од стримање на речиси сите настани во живо преку веб и мобилни уреди, до апликации кои ви помагаат да ги следите содржините кои ве интересираат и интеграција со друштвените мрежи. Тоа што е нов тренд од овие игри […]

Прочитај повеќе

Организаторите на Олимпијадата ги обвинија гледачите покрај патеките дека предизвикуваат проблеми поради прекумерното користење на Twitter, пишува Reuters. Според организаторите, твитерџиите ја преоптоваруваат телекомуникациската инфраструктура, па заради тоа телевизиските гледачи не можеле да дознаат кој на кое место завршил на велосипедиската трка. Затоа, организаторите побараа од посетителите да ги избегнат сите текст пораки, но и пораки […]

Прочитај повеќе