Facebook можеби е исклучително популарна социјална мрежа, но е и мрежа која ве дави во реклами и спонзорирани постови. Во  случај да го користите прелистувачот Firefox, алатката FBCleaner ќе ви помогне ефикасно да се ослободите од сите наметливи огласи кои постојано ве бомбардираат на Facebook. Покрај тоа што не ги прикажува страничните реклами, FBCleaner може да […]

Прочитај повеќе

Најверојатно веќе сте виделе Facebook групи кои се наменети за продажба на производи или услуги. Над 450 милиони корисници секој месец ги посетуваат овие групи. Друштвената мрежа сака да го досреди овој сегмент и да им олесни на своите корисници, па го воведува „Marketplace“. Платформата на корисниците треба да им овозможи да купуваат и продаваат локално. Продавницата […]

Прочитај повеќе

НајдиАвтомобил.мк е нов македонски сервис за огласување на автомобили. Но, станува збор за агрегатор на огласи, кој на едно место ги презентира сите огласи за автомобили и овозможува нивно споредување и сместување на огласите во листа „омилени“. НајдиАвтомобил ги агрегира огласите од Pazar3, Vrapce и Reklama5.mk. Она што е навистина корисно е филтерот, кој овозможува […]

Прочитај повеќе

Неодамна еден од најпопуларните .мк огласувачи Pazar3.mk започна да наплаќа за огласите кои до тогаш беа бесплатни. Оваа одлука на огласувачот наиде и на критики и на пофалби, па Goran123 на форумот објави таква тема за да ги чуе мислењата на корисниците.

Прочитај повеќе

Еден од попопуларните .мк веб огласувачи Pazar3.mk викендов ја пушти верзијата каде наплаќа за огласите, но по 2 дена се врати на бесплатната верзија. Дел од корисниците помислија дека огласувачот се предомисли поради критиките но…

Прочитај повеќе

Според најновите бројки на Eurostat невработеноста во Македонија се искачила на 33.6 проценти. Најпроблематична група се секако младите луѓе меѓу 20-30 години. Дури 50 отсто од нив бараат работа.

Прочитај повеќе

На форум Goran123 сподели линк до новата бета верзија на Pazar3.mk. Сајтот за огласи е еден од најпопуларните вакви сајтови во Македонија, главно бидејќи сите огласи таму се објавуваат бесплатно. Но… според текстот на новиот дизајн огласите ќе се наплаќаат по 50 до 90 денари + ддв. зависно од категорија.

Прочитај повеќе

DobraRabota.mk е портал за вработување, на кој корисниците можат да закачат своја биографија, а работодавачите да објавуваат огласи за работа. Сајтот е посветен кон вработувањето, што може го истакне сајтот од конкуренцијата, барем така се надева Небојша Галевски од dobrarabota.mk.

Прочитај повеќе

Една наша анкета покажа дека онлајн шопингот се уште се гледа со недоверба. Сличен резултат покажува и истражувањето на Заводот за статистика кое вели дека само 3-4% од корисниците купуваат производи онлајн.

Прочитај повеќе

Patuvajzaedno.mk е онлајн сервис кој посредува контакт меѓу патниците и возачите со цел луѓето полесно да патуваат низ Македонија. Сите знаеме дека низ Македонија постојат диви такстисти, превозници, легални комбиња… зошто да не се организира се на едно место?

Прочитај повеќе