Веќе некое време како Outlook.com има бета верзија која не само што е визуелно попривлечна туку и располага со пофункционален и проширен интерфејс од можности. За да ја проверете бета верзијата потребно е /owа/ од линкот outlook.live.com/owa/ да го замените со /mail/, да кликнете  на копчето во десниот, горен агол, Try the Beta или тука! […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја користи вештачката интелигeнција за да им помогне на сите во пишувањето. Новата верзија на Word во Office 365 пакетот може да препорача совети за поквалитетен текст. Надградбата на Word која користи вештачка интелигенција за Office 365 се вика Editor и е толку добра што може да им помогне и на поискусните познавачи на јазикот. […]

Прочитај повеќе

Томислав Бронзин, основач на Citus и МVP на Microsoft, ќе оддржи интерактивно предавање на тема иновации и како да се зголеми продуктивноста со Office 365 пакетот. Предавањето, закажано за четврток 19-ти февруари, нема да се фокусира само на Microsoft продуктите, туку ќе се зборува како да се искористат придобивките на Office 365 облакот и на […]

Прочитај повеќе

Microsoft и Dropbox најавија соработка која на корисниците на Office ќе им донесе можност да отвараат и едитираат фајлови директно од веб складиштето. Корисниците на Dropbox пак ќе добијат можност да отворат Word и Excel документи преку неговите мобилни апликации. Тоа што е чудно во партнерството е што Microsoft има свој ривал на Dropbox. ОneDrive […]

Прочитај повеќе

Постои голема шанса Сатја Надела во својот прв јавен настап како нов директор на Microsoft да излезе на сцена за да го претстави долгоочекуваниот Office за iPad, вели ZDnet. Microsoft веќе има закажано настан за 27-ми март на кој ќе дискутира за својата нова „први за мобилни, први на облак“ стратегија, во која секако е […]

Прочитај повеќе

Популарниот пакет за едитирање на документи сега е достапен и за Android, но само за новата 4.0+ верзија. Microsoft вели дека Office за Android, како и претходно-објавените iOS и Windows Phone апликации, се дизајнирани за уреди со помали екрани, а не за таблет компјутери. Со Office за Android може да прегледувате и едитирате Word, Excel […]

Прочитај повеќе

Времето кога купуваме софтвер на CD-а e завршено, потврди Microsoft со претставувањето на својот нов Office кој наместо од DVD-ја, ќе се симнува дигитално. Популарниот софтвер кој се користи од една милијарда луѓе, ќе може да се купи на 162 пазари заедно со претплата за онлајн верзијата Office 365 која е наменета да ја задржи […]

Прочитај повеќе

Новиот таблет компјутер на Microsoft има 10 инчен екран, што е поголем екран од другите конкурентни таблет компјутери кои чинат 200 долари. Цената за Surface не е официјално потврдена, и иако изгледа ниска, сепак многумина веруваат дека истата може да се покаже како соодветна за Мicrosoft да профитира. Во интересен текст, Чарлс Артур од Guardian […]

Прочитај повеќе

Oнлајн сервисот на Microsoft кој е скратена верзија на Office пакетот наскоро ќе биде достапна и за македонските бизниси, најави Microsoft Македонија. Office 365 доаѓа со Word, Excell, SharePoint Online, Microsoft Exchange Online и Microsoft Lync Online. Сите сервиси се на „облакот“, односно на интернет и ќе овозможат колаборативно едитирање на документи. Во суштина Office […]

Прочитај повеќе

Microsoft го објави Office 365 for Government, нова верзија на својот Office 365 сервис фокусирана на владините институции. Office 365 for Government ќе ги нуди истите сервиси како и на обичните корисници, но, со цел поголема безбедоност и приватност на владините документи тие ќе се складираат на посебни места. Бидејќи безбедноста и приватноста играат голема […]

Прочитај повеќе

Microsoft Mакедонија одлично ја искористи својата конференција Визија 9, која се одржа во четврток и петок, за да ги запознае посетителите со најновите технологии кои се појавуваат на пазарот, но и при тоа да си ги и претстави своите производи и веб сервиси како можно решение за тие нови технологии. Покрај мобилната револуција, денес се […]

Прочитај повеќе

На YouTube се појави видео од Мicrosoft реклама со Gmail man ликот во која се исмејува го Google што ги чита имејл пораките на корисниците со цел да таргетира реклами, односно дека на Google не му е гајле за приватноста се додека испорачува потаргетирани реклами. Според ZDNet, рекламата е оригинална од Microsoft и прв пат […]

Прочитај повеќе