Безбедносен девелопер налутен од спам пораките кои ги добил од измамници креираше скрипта која ги повикува 28 пати во секунда. Проблемите со телефонските измамници во САД се големи, па властите во САД ги предупредија граѓаните за робо-пораките. Измамата ги напаѓа повозрасните граѓани, кои често не се сомневаат во повиците од даночнатра служба (IRS). Измамата е […]

Прочитај повеќе

Федералните резерви на САД потврди дека хактивистите Anonymous им ги пробиле серверите и им украле податоци. Но, една од највлијателните финансиски институции во земјата не сакаше да открие дали се работи за профилите, адреси, телефонски броеви и лозинки на над 4.000 директори и менаџери од разни банки, кои Anonymous ги објави јавно пред во четири […]

Прочитај повеќе

Љубоморна девојка од радовишко село, 25 год., добила кривична пријава за „злоупотреба на лични податоци“ бидејќи отворила лажен Facebook профил на кој користела навреди и лични инфомормации на 27-годишна девојка од струмичко село бидејќи се сомневала дека струмичанката имала врска со нејзиниот маж. Оштетената девојка пријавила во полиција уште во септември, по што деновиве било поднесена пријава, пренесува Канал 5.

Прочитај повеќе

<Надополнето 09.12.10>Сајтот на Mastercard повторно функционира после скоро 24 часа. <надополување>Сајтот на MasterCard е под DDoS напади од активистичка хакерска група која сака да ја одмазди Wikileaks, сајтот кој објави куп доверливи дипломатски документи.

Прочитај повеќе