Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, би можел конечно да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, во која се крие од 2012 година. Г. Асанж беше обвинет за силување во Шведска во период кога Wikileaks ги објавуваше контрaверзните дипломатски документи на САД. Toj беше уапсен во Британија, но штом шведските власти побараа екстрадиција, тој се […]

Прочитај повеќе

Околу 3,2 милијарди луѓе се поврзале на интернет во 2015-та година, се вели во новиот извештај од Обединетите Нации, поточно од нивниот оддел International Telecommunication Union (ITU). Светската популација брои 7,2 милијарди луѓе, што значи дека скоро половина светот е веќе онлајн, од кои 2 милијарди се од земјите во развој, но само 89 милиони […]

Прочитај повеќе

Бројот на интернет корисници во светот за прв пат ја надмина бројката од 3 милијарди, јави агенцијата при Обединетите Нации – Меѓународна телекомуникациска унија (ITU) во извештајот за ноември 2014 година. За жал 90 отсто од неповрзаните корисници доаѓаат од најсиромашните држави и региони на кои можеби Интернет им е и најмногу потребен, без разлика […]

Прочитај повеќе

Оваа недела ќе се одржи првата конвенција под покровителство на Обединетите нации, на која ќе се говори за роботите со автономна функција „уби“ која овозможува роботите самите да селектираат и да напаѓаат мети без потреба од човечка интервенција. Средбата ќе се oдржи во склоп на конвенцијата на Обединетите нации за Certain Conventional Weapons. Дел од […]

Прочитај повеќе

Три милијарди луѓе, или околу 40 отсто од светската популација ќе бидат поврзани на Интернет до крајот на 2014-та година, објави Интернационалната телекомуникациска унија на Обединетите нации. Според извештајот, две-третини од интернет корисниците се од земјите во развој, а мобилната броадбенд пенетрација достигнува 32 отсто, или 2,3 милијарди корисници глобално. Но, 60 отсто од луѓето, […]

Прочитај повеќе

И покрај противење од САД, Британија и Австралија, Обединетите Нации го изгласаа „Правото на приватност во дигиталната ера“. Оваа резолуција доаѓа по откритијата дека американските власти го прислушуваат Интернетот и телефоните на интернационални организации, иако доверлив документ на САД открива дека земјата не верува дека нивните шпионски активности се нелегални, бидејќи се одобрени од судовите […]

Прочитај повеќе

Гeрманскиот Der Spiegel пишува дека американската Агенција за национална безбедност (NSA) го хакнала и прислушувала седиштето на Обединетите Нации во Њу Јорк преку внатрешните видео повици на организацијата. Oткритието, и тоа дека американските власти ја прислушуваат и Европската Унија, доаѓа од тајните документи на NSA кои се доставени до јавноста од поранешниот аналитичар на CIA, […]

Прочитај повеќе

Европскиот Парламент изразува загриженост околу можноста организацијата на ОН  да добие контрола врз Интернетот. BBC известува дека рускиот Кремљ и останатите се заинтересирани за клучни системи да бидат преземени од Обединетите Нации. ITU (Меѓународна Телекомуникациска Унија) сака да го пререгулира телекомуникацискиот простор кој последен пат е разгледуван 1988 во Мелбурн, а  оттогаш технологијата и светот се […]

Прочитај повеќе

Секое исклучување на луѓето од Интернет или ограничување на пристапот до информациите онлајн ќе значи и прекршување на основните човекови права кои се заштитени со интернационално право, се вели во извештајот на Обединетите нации.

Прочитај повеќе

Контроверзниот веб сајт Wikileaks објави 251.287 дипломатски документи на САД, „што е најголем сет на доверливи документи објавен во јавностa“. Наречени „Cablegate“, доверливите дипломатски документи откриваат како САД ги шионирале Обединетите Нации, за сомневања на САД за блискоста меѓу рускиот премиер Владимир Путин и неговиот италијански колега Силвио Берлускони, документи за барање за истрага за корупцијата во Бугарија, за како арапски лидери бараат воздушен напад врз Иран, за опасноста од пакистанската нуклеарна програма, за кинескиот хакерски напад врз Google… и уште стотици илјади други документи.

Прочитај повеќе

Time.mk ги редизајнираше групите, и категоријата „Технологија“ се најде во „Живот“ заедно со другите спорадични теми, забава, музика, здравје итн. Ова не е случајно или грешка, групите се составени според изворите или според темите, но е комплетно погрешно. Ситниот, за некои неприметлив детал, промената на категории на Time.mk ја отсликува целокупно состојбата на развојот и разбирањето на технологијата во Македонија.

Прочитај повеќе

2 милијарди луѓе, скоро 1/3 од светската популација, ќе бидат поврзани на Интернет до крај на годината, додатно скоро 90% од популацијата има пристап до мобилни мрежи, вели Интернационалната телекомуникациска унија (ITU).

Прочитај повеќе