Годината заврши со обвинувања од страна на САД, а упатени до Русија дека земјата со хакирање на клучни системи и сервери на партиите во САД се обидела да влијае на резултатот од претседателските избори на кои победи Доналд Трамп. Во текот на 2017-та најавени се проверка за малициозен софтвер по енергетските капацитети во САД. Електрична компанија […]

Прочитај повеќе

САД протера 35 руски дипломати за кои тврдат дека се обиделе да влијаат на изборите во САД. Станува збор за членови на руската агецнија G.R.U. кои во САД влегоа со дипломатски документи. Истрагите на Федералното истражно биро и Одделот за национална безбедност, покажаа дека G.R.U. се зад нападите на серверите на Демократите. Агенциите затворија и два имоти […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД, Барак Обама ги подели одликувањата за истакнати уметници, спортисти и научници. Помеѓу добитниците на наградата оваа година се најдоа Маргарет Хамилтон и Грејс Хупер. Маргарет Хамилтон е програмерка која го напиша софтверот за вселенската програма Аполо и му помогна на човештвото да слета на месечината. Г-ѓа Хамилтон ова го направи додека беше чудно […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД, Барак Обама, побара од американските ИТ компании да се вклучат во борбата против тероризмот и Исламската држава. „Барам од водечките технолошки компании и агенциите за безбедност да им го отежнат на терористите користењето на технологија за да се скријат од правдата… Треба да се пронајде заеднички јазик помеѓу владата и техничките компании […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД, Барак Обама, потпиша легислатива со која се надева ќе го спречи неовластеното прислушување и следење на интернет, пренесува BBC. Со USA Freedom Act, овластен првин од Сенатот, и потоа потпишан од г. Обама, се воведуваат поголеми контроли и ограничувања на NSA, која масивно и неовластено ја следи комуникацијата на граѓаните на САД […]

Прочитај повеќе

Oсновачoт на Facebook, Марк Закерберг, откри дека го повикал американскиот претседател Барак Обама за да ја искаже својата фрустрација околу шпионирање на корисниците кои го прави Американската агенција за национална безбедност. Во постот 29-годишниот Закерберг го изнесува својот револт против обидите на властите да го злоупотребат Интернетот, кој наместо да биде безбедност место за поврзување […]

Прочитај повеќе

Иако е ентузијаст за технологија, и најмоќен човек на планетата, сепак кога се работи за избор на паметен телефон претседателот на САД, Барак Обама, е заглавен да користи стар BlackBerry. Причината не е дека тој не сака iPhone, откри тој на средба со помладите граѓани, туку му е забрането да го користи телефонот од безбедносни […]

Прочитај повеќе

Вредноста на Samsung падна за 1 милијарда долари, откако администрацијата на американскиот претседател Барак Обама стави вето на судската одлука за забрана на продажба на iPhone во САД, пишува Wall Street Journal. Неодамна Интернационалната трговска комисија на САД (ITC) пресуди дека Apple прекршил патенти на Samsung за безжично 3G пренесување на податоци на повеќе уреди […]

Прочитај повеќе

Интернационалната трговска комисија (ITC) пресуди дека Apple прекршил патенти на Samsung за безжично 3G пренесување на податоци на повеќе уреди во исто време. Одлуката може да значи забрана на продажбата на iPhone и iPad во САД, иако Apple има 60 дена да се обжали кај претседателот на САД, пренесува BBC. ITC нареди прекинување на увозот […]

Прочитај повеќе

При крајот на 2011 година претседателот на САД, Барак Обама, изрази голем интерест за отворена и транспарентна влада, за што беше објавена и првата таква платформа преку која жителите и компниите ќе можеа да видат што се случува во нивната влада. Почнувајќи од оваа недела, Data.gov може да се пофали со нов модернизиран дизајн и […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД, Барак Обама ја потпиша наредбата која треба да ја зацврсти сајбер безбедноста, но и која ќе дозволи властите да споделуваат информации за „сајбер опасности“ со други приватни компании и оператори.  Мерката доаѓа кратко време по годишниот извештај на CERT кој објави дека и енергетските постројки во САД се цел на напад, и […]

Прочитај повеќе

The Cyber Intelligence Sharing and Protection Act (CISPA) го помина американскиот Конгрес со 268 гласови наспротив 168 проти го гласање кое се случи еден ден порано од претходно најавено. CISPA е закон кој содржи мерки кои ќе го заштитат САД од сајбер напади, но и кој, според критичарите, е многу општ и нејасен како неговите […]

Прочитај повеќе