По Exploding Kittens, Метју Инман од популарниот сајт The Oatmeal собира средства за нова игра со карти, повторно на KickStarter. Негов партнер и во овој проект е Илан Ли од Xbox и ARG. Претходната игра со карти собра над 8,7 милиони американски долари од над 219.000 поддржувачи, а нивната нова игра е на добар пат да ја престигне. На […]

Прочитај повеќе

Новиот проект на креаторот на Oatmeal, Метју Инман, е игра со карти. Но, не е вообичаена игра со карти со магии, змејови и мечеви, туку е игра со мачки, ласери и експлозии! Ако се суди според успехот на Kickstarter кампањата, тогаш мачки и експлозии се win! комбинација. За само неколку дена играта успеа да собере […]

Прочитај повеќе

Google го претстави прототипот на своето автономно возило. Финална верзија е со минимални промени од моделот кој компанијата го претстави во мај, но Google сега сака да ги искористи празниците за да го тестира возилото, а следната година се надева дека ќе може да се вози автономнов и на улиците во Северна Калифорнија. Интересно помеѓу […]

Прочитај повеќе

Метју Инман од Oatmeal не престанува со кампањата за изградба на музејот на Никола Тесла. По успехот да се откупи земјуштето за музејот, за кое г. Инман успеа да собере 850.000 долари од Интернетот, и уште еден милион долари од директорот на Tesla Motors, Илон Маск, сега се стартува кампања за градење на музејот за […]

Прочитај повеќе

Метју Oatmeal Инман е познат автор на интернет стрипови, кој сега доби култен статус на човек кој успеа со помош на Интернетот да го креира Музејот на Тесла, и да го натера основачот на Tesla Motors, Илон Маск, да донира еден милион долари за негова изградба. Се започна со желбата на Oatmeal да го купи […]

Прочитај повеќе

Откако стартуваше успешна краудфандинг кампања со која се собраа 2 милиони долари за да се спаси земјиштето на кое се наоѓаше лабораторијата на пронаоѓачот Никола Тесла, Метју Инман сега се обиде да го ангажира Илон Маск, основачот на Tesla Motors, Space X и PayPal, да вложи околу 8 милиони долари за да се изгради Музејот […]

Прочитај повеќе

Откако ги собраа  потребните средства за Музеј на Никола Тесла, Метју Инман, основачот на Oatmeal и непрофитната група „Tesla Science Center at Wardenclyffe“, полека го завршуваат проектот за изградба на музеј и на 5 октомври ја купија локацијата на која ќе биде изграден музејот. It’s official:we just bought a goddamn Tesla museum is.gd/rh5XxN — Matthew […]

Прочитај повеќе

За помалку од една недела проектот за изградба на музеј на Никола Тесла е прогласен за успешен. Метју Инман, основачот на популарниот Oatmeal, објави дека целта од 850.000 долари е постигната. Иако до крај на акцијата има уште 39 дена веќе се донирани 900.000 долари, а државата Њујорк вети дека ќе обезбеди дополнителни 850.000 долари […]

Прочитај повеќе

Мотивиран од победата над FunnyJunk кога собра 220.000 долари од интернет корисниците за добротворни цели, основачот на Oatmeal, Метју Инман, сега се посвети на нов, и малку поразличен проект. Ново „милениче“ на г.Инман е музеј посветен на легендарниот иноватор Никола Тесла. Сервисот со кој ги собере средствата е IndieGoGo, и овој пат, како што се покажа […]

Прочитај повеќе

Метју Инман е сопственик на веб страната  The Oatmeal кој доби закана за тужба за клевета откако се пожалил дека funnyjunk ги објавува неговите содржини (слики, кратки комични стрипови, анимации). Тужителот бара од него 20.000 долари и отстранување на писмото во кое тој го опишува начинот на работа на нивната страна. За да ги собере парите, […]

Прочитај повеќе

Секој оперативен систем, Windows, Mac, Linux, си има свој „трик“ за брзо поправување. Но, доколку тоа не работи тогаш и не ви остануваат многу можности за бирање, всушност немањето избор често е пропратено со правање нешто лошо кое на крај ќе ве натера да „тивко липате“, како што вели саркастичниот Оatmeal.

Прочитај повеќе

Еден во тринаесет луѓе на планетава користи Facebook, Марк Зукерберг е огромен човек кој јаде луѓе, Google го закопа Wave и сите веднаш заборавија на него, Yahoo! го прекинува Delicious но корисниците сеуште го користат, Apple го објави Ping за кој никој не е заинтересиран, Groupon успева да ги возбуди младите луѓе да користат купони… ова и уште неколку комично прикажани стрипови реализирани од популарниот блог The Oatmeal ја појаснуваат моменталната состојба на интернетот.

Прочитај повеќе