Како и што се очекуваше наскоро по претставувањетото на GTX 600 серијата nVidia ја претстави и најдобрата графичка картичка од серијата – моделот GTX 690. Оваа картичка за првпат ја претставија во Шангај на LAN/nVidia фестивалот. Како и сите останати припадници на 600 серијата и овде е искористена 28nm Kepler архитектура. GTX 690 има два […]

Прочитај повеќе

На годинешнива Game Developers Conference креаторите на Gears of War, Epic Games повторно ги презентира можностите на Unreal Engine 3 претставувајќи го демото од Samaritan кое беше рендерирано во реално време. Резултатите се воодушевувачи од графичка гледна точка, но уште позбудливо е што овогодинешново демо беше рендерирано од една единствена графичка картичка, наместо од три […]

Прочитај повеќе

Nvidia го најави долгоочекуваниот Tegra 3 процесор, првиот quad-core процесор наменет исклучиво за мобилни уреди. Според Nvidia, Tegra 3 ќе овозможи три пати подобри перформанси од претходната dual-core Tegra генерација, и со тоа ќе го подобри мултитаскингот, веб прелистувањето, како и перформансот на апликациите. Tegra 3 своето деби ќе го има на таблет компјутерот Asus […]

Прочитај повеќе

3Д технологогијата полека почна да се доближува од кината до нашите домови. Моzilla, NVIDIA и YouTube најавија партнерство чија цел ќе биде да се овозможи прикажување на 3Д HTML 5 видеа. Се разбира овие видеа засега ќе можат да се гледаат само на Firefox 4 и ќе им бидат достапни само на оние машини кои имаат NVIDIA 3D Vision хардвер.

Прочитај повеќе

Картичката има 800 stream процесори, еден или два шест пински конектори за напојување и клокови од 840MHz и 1050MHz на графичкото јадро и меморијата соодветно, пишува 01 Vlatce додавајќи дека „според информациите сите карти кои не го поминале тестот за 6850/6870 се ребрендирани во 6790. Цената и е околу 150 долари (130 евра) и е најавена како директен противник на GTX 550 Ti од nVidia, а според резултатите и е сериозен конкурент.“

Прочитај повеќе

Nvidia го претстави првиот quad-core чип за мобилни уреди кој е развиен од проектот Kal-El.

Прочитај повеќе

После судските борби Intel и Nvidia влегоа во соработка со кој двете компании ќе си отстапат одредени лиценци за одредени патенти и пристап до технологии.

Прочитај повеќе

nVidia ја објави својата нова графичка картичка GTX 570. Во исти период и AMD ja објави својата Radeon 6950 и 6970 графички картички. Прашањето сега е која е подобра? На форумот има одлична дискусија меѓу хардвер ентузијастите кои споделија одлични рецензии, споредија цени и перформанси на двете картички.

Прочитај повеќе

Кинескиот Национален универзитет за безбедносни технологии (NUDT) го претстави најмоќниот суперкомпјутер во светот кој достига 1.2 петафлопи, односно обработување на илјадници трилиони операции во секунда според Linpack бенчмаркот. Според Nvidia, машината достигнала рекорд од 2.5 петафлопи што значи дека Tianhe-1A (Млечниот пат) е 40% пати помоќен од ланскиот најмоќен супер компјутер Jaguar од Националната лабораторија на Оак Риџ. Споредено со просечен компјутер, што Tianhe-1А може да направи за 1 ден, на просечниот dual-core PC ќе му требаат 160 години постојана работа.

Прочитај повеќе

На Google I/O конференцијата Nvidia го претстави прототипот на Android базираниот таблет Tegra 2 кој користи ARM Cortex 9 процесор и има 1 GB меморија, има микрофон и веб камера, како и два USB портови.

Прочитај повеќе