Наскоро графиката на паметните телефони и таблет компјутери ќе биде речиси два пати подобра од графиката која ја презентират сегашните конзоли. Огромниот скок повторно ќе го донесе Nvidia со Kepler архитектурата и project Logan. Project Logan е обидот на компанијата да ги намали димензиите на графичките процесори и да ја намали потрошувачка на енергија, се […]

Прочитај повеќе

Трпение до јуни и 350 долари е се што ви е потребно за новата преносна конзола од Nvidia. Цената ја прави Nvidia Shield најскапа преносна конзола, 100 долари повеќе од Playstation Vita. Оперативниот систем на Shield е Android што барем би требало да значи дека ќе има добра соработка со Play Games од Google. Хардверот […]

Прочитај повеќе

Nvidia најави пет нови ноутбук графички процесори со Kempler архитектура. Претставените процесори се од 700M серија: GeForce 720M, 735M, 740M 745M и 750М ќе го зголемат бројот на процесори од оваа серија на седум. „Со GeForce 700 не доставуваме само подобри графички перформанси. Ви доставуваме ноутбук кој е доволно „паметен“ да го отклучи потенцијалот кој […]

Прочитај повеќе

На  Nvidia GTC 2013 компанијата ги најави следните итерации на Tegra процесорите. Имињата на процесорите се Logan за T-5 и Parker за Т-6. Logan е најавен за следната година, а Parker за 2015-ra година. Tegra 5 ќе дојде со интеграција на Kepler графичкиот процесор и CUDA што ќе овозможи истовремено извршување на повеќе задачи, а […]

Прочитај повеќе

На Mobile World Congress во Барселона, Nvidia ги презентираше некои од можностите на својот паметен телефон Phoenix, а преку него и дел импресивните гејминг перформанси на новата генерација на мобилни процесори Tegra 4i. Phoenix има 5 инчен екран, со резолуција од 1080р но и капацитет да репродуцира видео со овој квалитет. Камерата која е интегрирана […]

Прочитај повеќе

Инспирирана од суперкомпјутерот Titan на Американската Национална лабораторија во Оук Риџ кој работи на 18.688 Nvidia GPU-a, GeForce GTX Titan ќе биде најмоќниот графички процесор на Nvidia. GTX Titan има чип со едно јадро со 2.688 CUDA јадра na 837 MHz и 6 GB GDDR5 меморија, и ќе чини скромни 999 долари. Ќе започне да […]

Прочитај повеќе

Project Shield е најновата преносна конзола која доаѓа од Nvidia на која ќе може да се играат и најквалитетните видео игри. Конзолата е презентирана на годинешниот CES, а за потсетување ова не е прв пат Nvidia да се вмеша во гејмингот откако претходно го презентираше гејминг облакот GeForce GRID. Конзолата доаѓа со новиот Tegra 4 […]

Прочитај повеќе

Nvidia работи на нов Tegra процесор, кој ќе го замени Tegra 3. Процесорот засега е нарече „Wayne“, а според најавите процесорот ќе биде конкурентен со последните процесори на Samsung и Qualcomm. Новиот процесор е сo 28 нанометри HPL технологија и доаѓа со 72 графички јадра што е шест пати повеќе од Tegra 3. Новата графичка единица […]

Прочитај повеќе

Nvidia одговори на острите критики на Линус Торвалдс за нивната компатабилност со Linux и поддршката на Nvidia Optimus картичките. Со својата изјава пред неколку денови, јасна беше неговата фрустрација, па и на целата Linux заедница, што дури го натера да користи и погрди зборови изјавувајќи, „Е*и се Nvidia“. Nvidia беше буквално принудена да одговори на […]

Прочитај повеќе

Таткото на Linux, Линус Торвалдс воопшто не се воздржа отворено да ја критикува Nvidia и да ја испрати… знаете каде… бидејќи компанијата не сака да го поддржи слободниот оперативен систем во својата Optimus технологија. „Nvidia е една од најлошите хардверски компании со кои соработуваме. И навистина е тажно бидејќи Nvidia сака да продаде чипови, многу […]

Прочитај повеќе

Nvidia го претстави својот таблет компјутер Kai кој работи на Tegra 3 процесор и кој ќе чини само 199 долари, што е доста евтино за вакви уреди. Ќе работи на Android OС. Но, Kai нема да биде само таблет, туку е иницијатива која ќе им дозволи на другите производители да го користат нивниот четири-јадрен процесор […]

Прочитај повеќе

Иакo во моментов конзолите владеат со пазарот на видео игри, во иднина можно е сервисите во облак  да го предземат приматот за платформи на кои најмногу ќе се игра. Ова би можело да биде овозможено пред се од новите иновации на nVidia, кој ќе овозможат графичките процесори да се користитат за процесирање на облак услугите. Најновиот гејминг […]

Прочитај повеќе