Новите графички карти од Nvidia GTX 980 и 970 за разлика од претходните Maxwell картички кои се направени да бидат штедливи, се направени за подобри перформанси. GeForce GTX 980 доаѓа со 2048 CUDA јадра; процесор на 1126 MHz или 1216 MHz во boost-мод; 4 GB 256-битна GDDR5 меморија и потрошувачка од 165W. GeForce GTX 970 […]

Прочитај повеќе

Nvidia откри дека очекува до крајот на третото тримесечие на 2014 година, на пазарот да се појави првиот уред со Tegra K1 процесор, уредот доаѓа од HTC и ќе биде првиот Nexus 9 таблет компјутер. Доколку е точно HTC Nexus 9 „Volantis“ ќе го означи враќањето на HTC на пазарот на таблет компјутери. Најавата доаѓа […]

Прочитај повеќе

Nvidia го најави првиот 64-битен Android процесор кој е во класа на дел послаби Haswell процесори за десктоп. Denver ќе биде достапен пред крајот на 2014 година и за првпат ќе дојде во Tegra K1 SoC, во кој ќе бидат впарени две Denver јадра и 192-јадрен Kepler графички процесор. Податоците кои доаѓаат од Nvidia велат […]

Прочитај повеќе

По Project Shield, Nvidia работи на нова рачна конзола која ќе може да се користи како контролер за Android уреди или за стрим на PC игри на телевизор преку HDMI-порт, јави BBC. Разликата со Project Shield е што според најавите овој пат ќе станува збор за конзола која ќе биде поевтина, па со самото тоа […]

Прочитај повеќе

EVGA, компанијата која произведува ребрендирани Nvidia картички и Intel матични плочи, сега е креатори на најбрзата графичка карта во светот. Станува збор за EVGA GTX 780 Ti која оверклокувана работи на фрекфенција од 2025 MHz, што овозможува перформански кои претставуваат нов рекорд на 3DMark тестовите, пишува Tom’s Hardware. Рекордот го поставиjа двата најпознати експерти во […]

Прочитај повеќе

Jetson TK1 од Nvidia е првиот преносен суперкомпјутер базиран на истата архитектура како Titan. Мини суперкомпјутерот е наменет за употреба во роботиката, автономните возила или комјутерите чија намена е симулација на човечкото препознавање на физичките објекти. Jetson ТК1 доаѓа со Tegra K1, 2 GB RAM, 16 GB слободен простор, mini-PCIe слот, SD/MMC конкетор и HDMI […]

Прочитај повеќе

Nvidia ја најави новат high-end крафичка карта GeForce GTX Titan Z која изгледа навистина импресивно, но поради високата цена останува надвор од дофат на најголем дел од корисниците. GTX TItan Z доаѓа со два Kepler графички процесори и 12 GB видео RAM и без сомневање ќе биде графичка карта со неверојатни перформанси. Двата Kepler GK110 […]

Прочитај повеќе

Nvidia ја најави следната генерација на графички карти Maxwell со која ќе се замени Kepler архитектурата. Се чини дека компанијата овојпат ја започнува серијата со графички картички со разумна цена, бидејќи претставените GeForce GTX 750 и GeForce GTX 750 Ti чинат по 120 и 150 долари. Клучната разлика со претходната Kepler архитектура е што овојопат […]

Прочитај повеќе

MARS 760 е нова дуал-графичка картичка од ASUS ROG-Republic of Gamers серијата, која е всушност две Nvidia GTX 760 графички карти споени во една, што овозможува во два PCI слота при SLI да работат четири графички карти, објаснува ROG. Спојувањето на две картички од средната класа овозможува резултатот да биде картичка со 2.304 CUDA јадра. […]

Прочитај повеќе

Рачната Android конзола од Nvidia, Shield конечно дочека излегување на финалната верзија на GameStream функцијата. Покрај ова сепак најголема надградба е префрлањето на Android 4.3 оперативен систем, а корисниците сепак најмногу ќе се радуваат на тоа дека производителот изнајде начин да го зголеми бројот на игри кои се компатибилни со џојстикот. Gamepad Mapper е нова […]

Прочитај повеќе

Nvidia G-Sync е плочка која ќе се интегрира во мониторите и ќе ги синхронизира мониторот и графичката карта со што ќе ги отстрани сецкањето, доцнењето или застанувањето на видео игрите. G-Sync плочката ќе биде сместена во мониторот и ќе ја синхронизира работата на графичката карта и мониторот. „Во моментов ако на графичката карта и треба […]

Прочитај повеќе

Иако досега голем број на ИТ компании биле критикувани од заедницата на Linux корисници, најостри беа спрема Nvidia која самиот Линус Торвалдс ја нарече „една од најлошите компании со кои имаат соработувана“. Но, наместо да се жалат за покажаниот среден прст, Nvidia реши да ги закопа копјата со Linux заедницата. Компанијата испрати мејл до Nouveau во […]

Прочитај повеќе