По Nvidia GTX 1080 која ја прогласивме за гејминг чудовиште, Nvidia ја претстави и втората графичка каричка направена со 16 nm архитектура Pascal. Првите две картички се наменети за поголемо оптоварување, и иако новата картичка иако е послаба од 1080, сепак без проблем ги надмина бенчмарк тестовите на Titan и GTX 980 Ti. Единствената графичка […]

Прочитај повеќе

Неодамна Nvidia ги претстави GTX 1080 и 1070 графички картички наменети за гејминг, кои со перформансите ќе ги заменат не само Titan X, туку се подобри од две GTX 980 графички картички поврзани во SLI. Ова се првите графички картички со 16nm Pascal архитектура, што треба да ги возбуди сите хардвер и гејминг ентузијасти.   […]

Прочитај повеќе

Nvidia ги презентираше Geforce GTX 1080 и 1070, новите графички картички со Pascal архитектура, кои според најавите ќе бидат побрзи и поевтини од Titan X, што е одлична вест за сите гејмери. Новата картичка е толку брза што ги надминува и перформансите на две GTX 980 графички во SLI, јави PC World. Графичкиот процесор на […]

Прочитај повеќе

Новата графичка картичка од Nvidia, Tesla P100m доаѓа со 15 милијарди транзистори и ќе се користи за вештачка интелигенција. Tesla P100 е дел од Pascal серијата која засега нема комерцијален претставник кој ќе ги израдува гејмерите, што е штета бидејќи оваа графичка картичка е навистина моќна. Новата графичка картичка е 12 пати побрза од претходникот […]

Прочитај повеќе

Nvidia Quadro M6000 е нова графичка карта која доаѓа со 24 GB меморија што е нечуено до сега. Сепак, пред да се затрчате кон продавнициа, новата картичка е наменета за гејминг фанатиците кои можат да одделат 5.000 долари за неа. Претходната серија на професионални графички картички доаѓаше со половина од овој RAM. Картичката доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Nvidia го претстави својот суперкомпјутер за автономни возила, Drive PX2, кој ќе биде надгрaдба на досегашниот Drive CX. Компанијата го претстави процeсорот на годинешниот CES 2016, првиот голем настан за технологија што се организира на почетокот на годината. Drive PX2 e во изработка целата измината година и во целост е прилагоден на намената за користење […]

Прочитај повеќе

Nvidia претстави нов процесор Jetson TX1, кој треба да овозможи перформанси на суперкомпјутер за беспилотните летала. Станува збор за плочка која треба да го замени Tegra К1 процесорот кој досега се користеше во Matrice 100 дроновите. „Ќе управуваат самостојно, ќе препознаваат објекти и ликови и ќе стануваат попаметни преку машинско учење. Ќе им овозможат на […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Shield TV имаат причина за радост. Nvidia најави дека од октомври започнува со Geforce Now, стриминг сервис за видеоигри. Сервисот чини 8 долари месечно, а за оваа сума преплатниците имаат пристап до околу 50 видеоигри, помеѓу кои Alan Wake, Batman Arkham Asylum, Arkham Origins и слично. Дел од игрите, најчесто најновите, не се […]

Прочитај повеќе

Nvidia GTX 980 доаѓа и на лаптоп компјутерите. Веќе постои GTX 980M верзија на графичката картичка, но овојпат не станува збор за тоа, туку за десктоп верзијата, на оваа навистина моќна графичка картичка. Ова ќе овозможи играње на најновите видеоигри, но без сомневање нема добро да се одрази на батеријата. Првите лаптоп компјутери со GTX […]

Прочитај повеќе

Nvidia ја претстави новата графичка карта GTX 980 Ti што всушност е претходниот „flagship“ на „стероиди“. Картичката ќе овозможува Witcher 3 да ја играте на 4К резолуција или за споредба Project Cars на GTX 680 ќе може да се игра со едвај подносливи 19 fps, а на GTX 980 Ti, 47 fps. Каричката е со […]

Прочитај повеќе

Nvidia започна со 1080р 60FPS стрим за својот платформата за гејминг преку облак, Grid. За сега ова е овозможено единствено во бета верзија што е разбирливо со оглед на тоа дека и платформата е во бета фаза. Најголемиот дел од игрите ја поддржува оваа резолуција, а од Nvidia најавуваат дека наскоро ќе ги надгрдат и […]

Прочитај повеќе

Nvidia ја најави Nvidia Drive PX, развојната платформа наменета пред се за паметните автомобили. Станува збор за компјутер наменет за префрлање на моќта од deep neural networks во автомобилите, вели Nvidia. Компјутерот ќе им биде достапен на производителите на автомобили во мај по цена од 10.000 долари. Моќниот компјутер ќе овозможи подобро препознавање и обработка […]

Прочитај повеќе