Nvidia ги претстави новите GTX 1050 графички картички. Она што изостанува се „founder“ верзиите на овие уреди, но најавени се GTX 1050 и GTX 1050 Ti од повеќе производители. Графичките картички се наменети за 1080p гејминг искуство слично како и конкурентските RX 460 и RX 470 од AMD. За сите освен за најоптoварувачките игри графичката е сосем […]

Прочитај повеќе

Доколку сакате да направите мала пауза од последното проширување за Fallout 4 – Nuka World, дефинитивно проверете го Vault 1080! Овој мод доаѓа директно од произведувачот на графички карти Nvidia. Интерниот тим на компанијата, Lightspeed Studio, има работено на модот во последниве шест месеци и ветува озбилна демонстрација во поглед на техничките можности. Во модот, […]

Прочитај повеќе

Nvidia најави дека новите GTX 1060, 1070 и 1080 ќе ги заменат 970M, 980M и 980. Новите графички не само што се подобри туку и лаптопите ќе бидат поевтини. Центата на лаптоп кој ќе биде VR-ready, сега ќе падне на 1.400 долари, јави Tomshardware. Со новите графички картички Nvidia ја избриша „М“ ознаката, тврдејќи дека мобилните […]

Прочитај повеќе

По кратко време Nvidia повторно ја врати Titan X на тронот. Компанијата краток период ги остави GTX 1080 и GTX 1070 да бидат побрзи, но сега повторно е време „кралот“ да си го заземе престолот. Картичката доаѓа за 1.200 долари и ќе биде flagship картичка за архитектурата Pascal. Новата картичка доаѓа со нов чип GP […]

Прочитај повеќе

Откако ги задоволи најпребирливите корисници со GTX 1080 и GTX 1070, Nvidia е потготвена да го освои пазарот на поевтини модели со GTX 1060. Според првата најава, графичката има малку подобри перформанси од GeForce 980 Ti, но ќе биде многу поевтина. (Tnx на Александар Томашевски за забелешката). Графичките картички кои доаѓаат од Nvidia ќе чинат 300 долари, но […]

Прочитај повеќе

Nvidia не е подготвена да се откаже од пазарот на графички картички со подостапна цена. По издавањето на GTX 1080 и 1070 кои се наменети за најпробирливите корисници, Nvidia ја претстави Geforce GTX 1060. Новата графичка картичка ќе биде некаде на средината, и по перформансите и по цената, a ќе се натпреварува со RX 480. […]

Прочитај повеќе

(Доколку сакате да се вклучите во дискусијата, да прашате или споделите искуство, ве покануваме да се приклучите на форумот на IT.com.mk) Неодамна Nvidia го претстави GeForce GTX 1080 – првиот GPU базиран на Pascal архитектура, која има двојно поголем капацитет за виртуелната реалност (VR), во споредба со GeForce GTX TITAN X. Pascal покажува значително зголемување […]

Прочитај повеќе

Логично е да очекувате дека цените на претходните модели ќе паднат, откако Nvidia и AMD неодамна ги претставија своите нови графички картички. Но, овој пат разликите во цената и перформансите е толку голема што вреди да се причека. За сите кои се подготвени да потрошат повеќе, добра вест е дека GTX 1080 и GTX 1070 […]

Прочитај повеќе

По Nvidia GTX 1080 која ја прогласивме за гејминг чудовиште, Nvidia ја претстави и втората графичка каричка направена со 16 nm архитектура Pascal. Првите две картички се наменети за поголемо оптоварување, и иако новата картичка иако е послаба од 1080, сепак без проблем ги надмина бенчмарк тестовите на Titan и GTX 980 Ti. Единствената графичка […]

Прочитај повеќе

Неодамна Nvidia ги претстави GTX 1080 и 1070 графички картички наменети за гејминг, кои со перформансите ќе ги заменат не само Titan X, туку се подобри од две GTX 980 графички картички поврзани во SLI. Ова се првите графички картички со 16nm Pascal архитектура, што треба да ги возбуди сите хардвер и гејминг ентузијасти.   […]

Прочитај повеќе

Nvidia ги презентираше Geforce GTX 1080 и 1070, новите графички картички со Pascal архитектура, кои според најавите ќе бидат побрзи и поевтини од Titan X, што е одлична вест за сите гејмери. Новата картичка е толку брза што ги надминува и перформансите на две GTX 980 графички во SLI, јави PC World. Графичкиот процесор на […]

Прочитај повеќе

Новата графичка картичка од Nvidia, Tesla P100m доаѓа со 15 милијарди транзистори и ќе се користи за вештачка интелигенција. Tesla P100 е дел од Pascal серијата која засега нема комерцијален претставник кој ќе ги израдува гејмерите, што е штета бидејќи оваа графичка картичка е навистина моќна. Новата графичка картичка е 12 пати побрза од претходникот […]

Прочитај повеќе